Home » AMERIKA » ABD Büyükelçiliği: Eğlence Yerlerine Yönelik Tehditlerle İlgili Bilgi Sahibi Değildik

ABD Büyükelçiliği: Eğlence Yerlerine Yönelik Tehditlerle İlgili Bilgi Sahibi Değildik

ABD büyükelçiliği, Reina’ya düzenlenen saldırıya ilişkin tehditlerle ilgili bilgi sahibi olmadığını açıkladı.

İstanbul’un Ortaköy semtindeki gece kulübüne dün gece 01.15’te uzun namlulu bir silahla giren saldırgan 39 kişiyi öldürmüş, saldırıda dördü ağır 65 kişi de yaralanmıştı.

ABD’nin saldırıyla ilgili istihbarata sahip olduğuna ilişkin tartışmalar Reina’nın sahibi Memet Koçarslan’ın açıklamasının ardından gündeme gelmişti. Koçarslan, “Şerefsizler Kalaşnikoflarla taramış. Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. Bir hafta 10 gün süreyle buralarda deniz dahil güvenlik önlemleri alındı. Sonra ne oldu? Göz göre göre bu saldırı meydana geldi” demişti.

‘ABD’lileri belirli mekanlardan uzak durmaları konusunda uyarmadık’

ABD büyükelçiliğinden yapılan açıklamada 22 Aralık’ta ABD vatandaşlarına yortu günlerine yönelik genel bir tehdit uyarısı yayınlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “‎Sosyal medyada dolaşan dedikoduların aksine, Amerikan hükümeti Reina kulübü dahil olmak üzere belirli eğlence yerlerine yönelik tehditlerle ilgili bilgi sahibi değildi ve Amerikan hükümeti Amerikalıları belirli mekanlar ya da mahallelerden uzak durmaları konusunda uyarmadı” ifadelerine yer verildi.

Saldırıyı kınadıklarını dile getiren ellçilik, “ABD ve Türk kurumları terörle mücadelede yakın istişare içindedir, buna terör tehdidi şüphelerine ilişkin bilgi paylaşımı da dahildir. Bu işbirliği, bizler ortak terör tehdidiyle mücadele ederken sürecektir” dedi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.