Home » AMERIKA » ABD: Gülen’in İadesine Yönelik Belgeler Ulaştı, Analiz Ediliyor

ABD: Gülen’in İadesine Yönelik Belgeler Ulaştı, Analiz Ediliyor

1019795894

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Fethullah Gülen’in iadesine yönelik belgelerin kendilerine ulaştığını ve analiz edildiğini söyledi.

Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğuna dair yapılan yorumlara tepki gösteren Kirby, “Darbe girişimiyle bir bağlantımız yok. Türkiye sadece bir müttefik değil, aynı zamanda dosttur” dedi.

Kirby, terör örgütü IŞİD’e karşı yapılan operasyonlarda Türkiye’nin önemli bir rolü olduğunu ve bu konuda Washington ve Ankara arasındaki ilişkilerin devam edeceğini söyledi.

‘GÜLEN’İN İADESİ KANITLARA DAYALI’

Gülen’in iadesi ve darbe girişimi için ABD’ye gidiliyor
Kirby, Gülen’in iadesi söz konusu olmazsa ABD ve Türkiye ilişkilerinin etkileneceği yönündeki yorumlara değinerek, “Biz Gülen ve iadesi hakkında düzenli olarak konuşuyoruz ve iadesi kanıtlara dayalı bir durumdur” dedi.

Sürecin Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı nezdinde, olması gerektiği gibi ilerlediğini belirten Kirby, “Daha önce söylediğim gibi bazı belgeler bize ulaştı ve şu anda analiz ediliyor. Bu konuda yeni bir gelişme yok” diye konuştu.

‘DARBE MESELESİNİ ÇÖZMEK HÜKÜMETİN VATANDAŞLARINA BORCUDUR’

Darbe girişimini kınadıklarını ve bu girişimden sonra ise Türkiye hükümetinin attığı adımları anladıklarını belirten Kirby, “Bu meseleyi sonuna kadar çözmek hükümetin vatandaşlarına olan borcudur. Araştırmalıdır ve darbe girişiminde bulunanları sorumlu tutmalıdır” ifadesini kullandı.

Leave a Reply