Home » Featured » ABD Ticaret Odası Türkiye’de Ofis Açtı

ABD Ticaret Odası Türkiye’de Ofis Açtı

uschamberABD Ticaret Odası, Brüksel’in ardından yurtdışındaki ikinci bölgesel ofisini İstanbul’da açtı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ofisin AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden serbest ticaret anlaşması TTIP’e Türkiye’nin de katılmasına yönelik olarak ABD nezdinde yapılacak çalışmalarda büyük fayda sağlayacağını söyledi

ABD Ticaret Odası Bölge Ofisi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası’nın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Chuck Hunter’ın katıldığı törenle açıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada Türk-Amerikan ilişkilerinin ekonomik boyutunun her zaman öncelikleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ‘Bu yöndeki ihtiyacı 2001 yılından beri sürekli olarak vurguluyoruz. İkili ticaret ve yatırım ilişkilerinin kapsamını genişletmek ve iş hacmini büyütmek istiyoruz. İlişkileri inovatif adımlarla derinleştirmek istiyoruz. Aynı zamanda, başta bölgemiz olmak üzere, üçüncü ülkelerde yeteneklerimizi birleştirmek istiyoruz. Kısaca, ülkelerimizin liderlerinin tanımladığı model ortaklığın iktisadi boyutunu kuvvetlendirmek istiyoruz’ şeklinde konuştu.

Bu doğrultuda TOBB ve ABD Ticaret Odası’nın son iki yılda birlikte somut adımlar atmaya başladığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

‘Türkiye’deki yatırım ortamını, yatırım fırsatlarını ABD firmalarına anlattık. Aynı şekilde, ABD’nin değişik eyaletlerindeki iş yapma fırsatlarını bizim firmalarımıza anlattık. ABD’den Türkiye’ye çok sayıda üst düzey ABD firması yöneticilerini getirdik. Dolayısıyla, 2012 yılı Aralık ayında imzaladığımız mutabakat zaptı kapsamını aşan çok sayında ortak faaliyet gerçekleştirdik.’

Bu faaliyetleri Türkiye ve ABD’de başkentlerinin dışına taşıdıklarını aktaran Hisarcıklıoğlu ‘ABD’yi eyalet eyalet ele alarak çalıştık. Ankara, İstanbul, New York, Atlanta, Washington, San Fransisco, Los Angeles, Seatle, Chicago ve Ürdün’de ortak etkinlikler düzenledik. İş dünyamızın gündeminde olan TTIP konusunda birlikte çalışıyoruz. Türkiye için hayati önemi olan AB-ABD Trans Atlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşmasını ikili ilişkilerimiz için fırsata nasıl dönüştürebileceğimiz konusunda birlikte çalışıyoruz’ dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerinde çok sayıda resmi platformun olduğuna değinerek, kamu kurumlarının muhtelif vesilelerle bir araya geldiğini, iktisadi konular dahil, her türlü konunun gündeme getirildiğini söyledi.

TOBB ve ABD Ticaret Odasının tesis etmiş olduğu bu işbirliği çerçevesinin, tümüyle özel sektör kuruluşlarının girişimi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ‘Kendi ülkelerinde en güçlü iki muadil iş dünyası kuruluşunun ortak çabasıdır. Çalışmalarımız, İş dünyasına dönük ve iş odaklıdır. ABD Ticaret Odası’nın İstanbul’da ofis açma fikri de bu işbirliğimiz kapsamında gelişti. İşbirliğimiz şimdi ofis açma noktasına geldi. Türkiye’deki iktisadi ve siyasi istikrar ortamından daha çok ABD firmasının istifade etmesini bekliyoruz’ dedi.

‘ABD artık İstanbul’un merkezinde’

ABD’nin 16 trilyon dolar milli gelir ile dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

‘Aynı zamanda 2,3 trilyon dolar ithalat ile dünyanın en büyük ikinci pazarıdır. 317 milyonluk nüfus ile de dünyanın en kalabalık 3. ülkesidir. ABD dünya ithalatının da yaklaşık yüzde 12’sini gerçekleştiriyor. Yani küresel ticaretteki her 8 doların 1’i ABD’den geliyor. Peki satın alma gücü bu kadar büyük bir piyasada Türkiye ne kadar pay alıyor? Ülkemizin ABD pazarından aldığı pay yalnızca binde 3’dür ve ABD’nin ithalatında 41. sıradayız. Türk tüccarı ve sanayicisi bir türlü ABD pazarına erişememiştir. İşte bu sorunu da çözmek yolunda, bugün önemli bir adım atıyoruz. ABD artık 10 bin kilometre ötede değil, İstanbul’un merkezinde olacak.’

Bir diğer eksikliğin de ABD’den gelen doğrudan yatırımların son derece düşük kalması olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu yılın ilk 9 ayında Türkiye’ye 5.6 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye geldiğini ABD’nin payının ise 160 milyon dolar ile binde 3’de kaldığını söyledi.

ABD Ticaret Odası Türkiye Ofisi’nin, Türkiye’nin ABD’li küresel şirketlerin yatırım radarına girmesini de sağlayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, ofisin sadece Türkiye için değil, bölgedeki diğer ülkeleri de hizmet alanına dahil edeceğinin altını çizdi.

‘TTIP’e katılım için büyük fayda sağlayacak’

Hisarcıklıoğlu, ‘Bu ofis, ABD Ticaret Odasının Brüksel’deki ofisinden sonra açtığı ikinci ofistir. Sadece bu bile önümüzdeki dönemde ABD-Türkiye ilişkilerinin, ABD’li küresel şirketler nezdinde ne kadar önemli görüldüğüne işarettir. AB ile ABD arasındaki TTIP müzakerelerinde Türkiye’nin de yer almasına yönelik olarak ABD nezdinde yapacağımız lobi çalışmalarında da bu ofis bizlere büyük fayda sağlayacak’ dedi.

‘İlişkilerimiz sınıf atlayacak’

Türk-Amerikan işbirliğinin bugün daha da önemli olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin, Türkiye ekonomisinin teknolojik altyapısının güçlendirilmesi ve bu çerçevede ortaya çıkacak niteliksel dönüşüm için çok önemli olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası-TOBB işbirliğinin bu çerçevede önem kazandığını dile getirerek, bu çerçevede birlikte hazırladıkları raporu da yakında tartışmaya sunacaklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı için ciddi bir vizyon geliştirildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, ‘Ekonomide, sosyal hayatta, eğitimde, kültür ve sanatta önemli hedefler belirlendi. Bu hedeflerin başarılması sürecinde, ABD iş dünyası için ciddi fırsatlar var. Bu fırsatlardan istifade edilmesi, ikili ekonomik ilişkilerimizi bir üst düzeye taşıyacaktır. İlişkilerimiz sınıf atlayacaktır. Birlikte çalışmak ve bunu başarmak istiyoruz’ dedi.

‘ABD pazarına daha fazla erişmemiz gerekiyor’

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da açılışta yaptığı konuşmada ofisin iki ülke arasında yeni işbirliği fırsatları doğuracağını belirterek, Türkiye’nin TTIP dışında kalamayacağını ifade etti.

Yılmaz, ABD’nin dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu vurgulayarak, ‘Amerika 16 trilyon doların üzerinde bir büyüklük ifade ediyor. Bugün Türkiye ekonomisi son 10 yılda çok büyüdü, geçen yıl itibarıyla 820 milyar dolarlık bir hacme ulaştı ama ABD bunun 20 misli bir büyüklüğe sahip. Dolayısıyla bu büyük pazara Türkiye olarak çok daha fazla erişmemiz gerekiyor. Karşılıklı olarak ticareti, yatırımları her alanda hareketliliği artırmamız gerekiyor’ dedi.

ABD Ticaret Odası Türkiye Ofisinin farklı bir iradenin gelişimine kanıt olduğunu söyleyen Yılmaz, şunları söyledi:

‘Bu ortaklığın bir tarafında Türk iş dünyasının en büyük organizasyonu, 1,5 milyon üyesiyle TOBB var. Diğer tarafta da ABD Ticaret Odası var. Gönüllülük esasına göre organize olduğu halde 3 milyon civarında üyesi olan bir yapıdan söz ediyoruz. İki büyük gücün bugün bir araya gelmiş olması, her iki ülkede ekonomik ticari ilişkilerimizi çok daha üst düzeylere çıkarmak iradesinin son derece somut bir göstergesidir.’

‘TTIP’de en önemli müttefikimiz iş dünyası’

Müzakereleri devam eden yeni nesil ticaret anlaşması TTIP’e değinen Yılmaz, Türkiye’nin bunun dışında kalmasının düşünülemeyeceğini belirtti ve ‘Avrupa’yla ilişkilerimiz bakımından da Amerika’yla ilişkilerimiz bakımından da Türkiye mutlaka bu ortaklığın bir tarafı olmak durumunda. Aksi takdirde gerçekten çok farklı değerlendirmeler yapmak durumundayız. Bu konuda en önemli müttefikimiz de bana göre Amerikan iş dünyasıdır. Ticareti bilen, ticaretin önemini bilen, Türkiye’nin rolünü en iyi bir şekilde reel olarak görebilen Amerikan iş dünyasının bu anlamda en önemli müttefikimiz olduğunu düşünüyorum. Amerikan ticaret Odası’nın bugüne kadar önemli destekleri oldu, kamuya açık bir şekilde de desteklerini ifade ettiler. Bundan sonra da bu çalışmalarımıza desteklerinin artarak devam etmesini özellikle temenni ettiğimi belirtmek isterim. Bu konuda ekonomik ilişkiler, ticari ilişkiler gerçekten siyasetin de zeminini oluşturuyor, güçlendiriyor’ dedi.

‘Türkiye bir bölgeden daha fazlası’

Dünya çapında ikinci bölgesel ofislerini İstanbul’da açtıklarını vurgulayan Brilliant ise, ‘Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi birçok yerde iş yaparken ikinci ofisi açmak için Türkiye’yi seçtik. Bu seçim, bizim için büyük önem arz ediyor’ diye konuştu.

Brilliant, imzalanan mutabakat zaptıyla birlikte TOBB’la olan iş birliğini de derinleştirmeye devam edeceklerini belirterek, ‘Türkiye bir bölgeden çok daha fazlasını temsil ediyor. Türkiye birçok bölgenin üssü. Artık Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor’ dedi.

Leave a Reply