Home » AMERIKA » ABD YPG’ye Hava Savunma Sistemi Veriyor

ABD YPG’ye Hava Savunma Sistemi Veriyor

Amerikan Senatosu, bu hafta Suriye’de muhaliflere hava savunması ve Rojava’daki IŞİD ile mücadele den YPG’ye stinger füzeleri verilmesini onaylayacak.

Trump yönetiminin bazı muhalif unsurlara Stinger füzeleri vermeyle yetkilendirilmesinin ardından ABD senatosunda, bu hafta Suriye’deki muhaliflere ve Rojava bölgesindeki Kürt güçlerine taşınabilir hava savunma silahları (MANPADS) verilmesinin önünü açacak olan bütçeyi onaylaması bekleniyor.

Senatodaki Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı da olan Cumhuriyetçi Parti Senatörü John McCain lobisinin başarılı olacağını ve bütçenin senatodan geçeceğinin büyük bir ihtimal olduğunu söylediği bildirildi.

Hatırlanacağı üzere karadan havaya atılan taşınabilir Stinger füzeleri, Sovyet-Afgan savaşıyla adını duyurmuştu. Amerika tarafından kendilerine verilen Stinger füzeleriyle 269 Sovyet uçağını düşüren mücahitler, bu sayede Sovyetlerin savaşı kaybetmesinde büyük rol oynamıştı. Amerikan Raytheon firması tarafından üretilen Stinger füzeleri bu savaşta %79 gibi oldukça yüksek bir isabet oranı yakalamıştı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.