Home » AMERIKA » ABD’de Rıza Sarraf’tan Sonra ‘Türkiye’den 91 İsme Daha Soruşturma’ İddiası

ABD’de Rıza Sarraf’tan Sonra ‘Türkiye’den 91 İsme Daha Soruşturma’ İddiası

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-29 08:55:49Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf soruşturmasıyla ilgili Türkiye vatandaşı 91 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü iddia edildi. 91 kişi arasında 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında adı geçen üst düzey yetkililer olabileceği belirtiliyor.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı Reza Sarraf soruşturması ile ilgili olarak Türkiye vatandaşı olan en az 91 kişi hakkında daha soruşturma yürütüyor. 91 kişilik listede, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinde adı geçen bazı üst düzey yetkililer olabileceği aktarıldı.

Bu 91 Türkiye vatandaşının bazıları için tutuklama, bazıları için ise mallarına tedbir ve ABD’deki mallarına dondurma isteneceği, diğer bazıları ile ise sorular yöneltmek üzere ABD savcılığınca iletişime geçileceği öğrenildi. Bu işlemlerle ilgili çalışmaların önümüzdeki iki veya üç hafta içinde resmiyete döküleceği de kaydedildi.

Habere göre ABD’li bir kaynak, Rıza Sarraf davasına bölge mahkemesince çok değer verildiğini ve dikkatle izlendiğini, bunun belli başlı nedenleri olduğunu kaydetti.

Yine öğrenilen bilgilere göre bu 91 kişinin arasında Türkiye’de devlet yetkilileri, bürokrasiden üyeler, siyasetçiler ve işadamları var.

Bu isimlerin birçoğu kamuoyunca bilinen isimlerden oluşuyor. Kaynak, ‘hiç beklenmedik isimlerin de’ bu listede olduğunu kaydetti.

Bu 91 kişinin içinde Sarraf ile beraber İran üzerine konulmuş ambargoları delmek üzere ortaklık etmekle suçlananlar yanında, uluslararası bankacılık sistemini ihlal konusunda Sarraf’a yardım etmekle suçlananlar da bulunuyor. Bu iki suçlamanın yanında Sarraf’tan rüşvet aldığı için de New York’taki Güney bölgesi başsavcısı Preet Bharara’nın ilgisine giren Türkiye vatandaşları olduğu da iddia edildi.

Sarraf, Emine Erdoğan’ın derneğine rekor ‘bağış’ yapmış

ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın New York Güney Bölge Mahkemesi’ne yaptığı kefalet başvurusu dilekçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, eşi Emine Erdoğan öncülüğünde kurulan Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği‘ne (Togem-Der) para yağdırdığını ortaya çıkardı.

Sarraf’ın Türkiye’de saygın ve hayırsever bir işadamı olduğu anlatılan 22 sayfalık dilekçede Sarraf’ın Togem-Der’e, 2013 yılında 850 bin, 2014 yılında 1.5 milyon, 2016 yılında da 2 milyon 3 yüz bin ABD doları bağışta bulunduğu belirtiliyor. Yapılan bağışların belgeleri ile kefalet dilekçesinde sunulmasına karşın, Togem’in internet sitesinde yer alan ‘Hayırseverlerimiz‘ listesinde Rıza Sarraf’ın adı bulunmuyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.