Home » AMERIKA » ABD’den ‘Karlov Suikastinde FETÖ şüphesi’ iddialarına Tepki

ABD’den ‘Karlov Suikastinde FETÖ şüphesi’ iddialarına Tepki

“Suikastla ilişkilendirmekle ilgili rahatsızlığımızı Türk yetkililere ilettik”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı telefon görüşmesine dair açıklamalarda bulundu.

Kirby, Türkiye’de, ABD ve Fethullah Gülen bağlantılı suçlamaların ortaya atılmasından duyduğu rahatsızlığı Türk tarafına ilettiğini açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, Fethullah Gülen iddialarına ilişkin, “Sayın Bakan (Kerry), Fethullah Gülen Amerika’da yaşıyor diye, Amerika’nın gizli ya da açıktan, dünkü, kelimelerle ifade edilemeyecek suikasta karıştığı ya da destek verdiği yönünde Türkiye’de kullanılan söylemlerle ilgili kaygıları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşmesinde kendisine iletti.”

‘Suriyelileşen bir Türkiye, düşürülen bir uçak ve yerde yatan bir Büyükelçi’

ABD’nin suikastla ilintilendirilmesini ‘komik ve saçma’ olarak nitelendiren Kirby, olayla ilgili olarak aktif bir soruşturma sürdüğünü ifade ederek, “Bu kişinin arkasındaki motivasyonların ne olduğunu ben bilmiyorum, sizin de bildiğinizi sanmıyorum Demek istediğim, büyükelçiyi vurduktan sonra bağırarak konuştuğunu sizler gibi ben de gördüm. Ancak araştırmacıların işlerini yapmalarına izin vermeliyiz. Onlara izin vermemiz gerekiyor ki bir takım çıkarımlar yapmadan önce gerçeklerin ne olduğunu kanıtların ne olduğunu anlayalım. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir şekilde bu suikastı desteklediği ya da bunun arkasında ya da dolaylı olarak dahil edildiği fikri kesinlikle komik” dedi.

Çavuşoğlu: Rus Büyükelçi suikastinin arkasında ‘FETÖ’ var

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un bir polis memuru tarafından öldürülmesi Kerry ve Çavuşoğlu arasındaki telefon görüşmesinde gündeme gelmiş, Dışişleri kaynaklarına dayandırılan haberlerde Çavuşoğlu’nun Kerry’e, “Hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın saldırının arkasında FETÖ’nün olduğunu bildiğini” belirtilmişti.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.