Home » AMERIKA » ABD’den Türkiye’ye Basın özgürlüğü Eleştirisi

ABD’den Türkiye’ye Basın özgürlüğü Eleştirisi

abdden-turkiyeye-basin-ozgurlugu-elestirisi_06411

ABD, darbe girişiminin ardından Türkiye’de çok sayıda gazetecinin gözaltına alınmasını eleştirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de darbe girişimi sonrasında onlarca gazeteci hakkında yakalama emri çıkarılmasını “rahatsız edici gidişatın bir devamı” olarak niteledi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre; Dışişleri Sözcüsü John Kirby’ye günlük basın brifinginde bir muhabir, Türkiye’de 100’e yakın gazeteci hakkında yakalama kararı çıkarıldığını hatırlatarak “Bu kadar çok sayıda gazetecinin darbeye karışmış olabileceğini düşünüyor musunuz” diye sordu.

Geçmişte Türkiye’deki bu tür adımların ve basın özgürlüklerinin durumuna dair endişelerini dile getirdiklerini hatırlatan Kirby, “Bunu, resmi organların, kolluk kuvvetleri ve yargının meşru siyasi tartışmaları caydırmak için kullanıldığı rahatsız edici gidişatın bir devamı olarak görüyoruz” diye konuştu.

Darbe girişimini kınadıklarını da tekrar eden Kirby, aynı zamanda da Türkiyeli yetkililerle farklı düzeylerde yaptıkları görüşmelerde, itidalli olunması, hukukun üstünlüğü ve demokratik ilkelere bağlı kalınması çağrılarında bulunduklarını belirtti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.