Home » AMERIKA » ABD’li Komutandan ‘Darbe’ Yorumu: Birlikte çalıştığımız Bazı isimler Hapiste

ABD’li Komutandan ‘Darbe’ Yorumu: Birlikte çalıştığımız Bazı isimler Hapiste

General-Joseph-Votel

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, Türk ordusundaki beraber çalıştığı bazı isimlerin hapiste olduğunu söyledi.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre darbe girişiminin ve hükümetin buna gösterdiği tepkinin Pentagon’un bölgedeki operasyonlarını olumsuz etkileyeceğini belirten Votel, “Çok sayıda Türk liderle, bilhassa askeri liderlerle ilişkilerimiz var. Bunun ilişkilerimiz üzerindeki etkileri konusunda endişeliyim” diye konuştu.

Türkiye’de beraber çalıştığı askeri isimlerin halihazırda hapiste olup olmadığı sorusuna Votel’in yanıtı ise “Evet, sanırım bazıları hapiste” oldu.

‘Muhataplarımızın çoğu tasfiye edildi’

Öte yandan Milli Güvenlik Direktörü James Clapper da, Votel’le aynı şekilde Türkiye’deki milli güvenlik aracılarının tüm kesimlerinin etkilendiğini belirterek, “Muhataplarımızın çoğu tasfiye edildi ya da tutuklandı. Bunun önüne geçilmesi ya da zorlaştırılması söz konusu değil” dedi.

Türkiye, darbe girişimi için ABD’yi suçlamıştı

Türkiye’den bazı isimler darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğunu açıklamış, bunun üzerine ABD’den bu açıklamanın ilişkilere zarar vereceği yanıtı gelmişti. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Darbe girişimiyle bir bağlantımız yok” demişti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.