Home » AMERIKA » ABD’ye Yerleşmek İsteyenlerde Artış

ABD’ye Yerleşmek İsteyenlerde Artış

635973353399336445-1421152854_NYC-1Türkiye’den ayrılarak ABD’ye yerleşmeye çalışan Türk vatandaşlarının sayısında patlama yaşandığı belirtildi.

ABD’ye yerleşmek isteyen ve aralarında iş insanlarıyla ünlü sanatçıların da bulunduğu Türkiyelilerin en büyük endişesiyse terör olayları, ekonomik ve siyasi istikrarsızlık.

VOA’da yer alan habere göre Türkiye’den ABD’ye yerleşenlere hukuk danışmanlığı hizmeti veren Avukat Nurhayat Kınay, son sekiz ayda başvurularda patlama yaşandığını söyledi.

Türkiye’de maddi durumu çok iyi olan sanatçıların dahi ABD’ye yerleşmenin yollarını aradığına dikkat çeken Kınay, şöyle konuştu: “Sadece çocuklarını o korku ortamında yetiştirmek istemeyenler bile var. Vatandaşlar burada nasıl bir yol izleyeceklerini, ‘Türklere yönelik mi iş yapmamız gerekir?’, ‘Yoksa araba yıkama yeri mi açalım?’ gibi sorular soruyorlar. Parası olan Türkler EB-5 vizesi var, ona ilgi gösteriyorlar. Amerikan hükümetinin kurduğu projelere ortak olup bu ülkeye gelmek istiyorlar ve onun araştırmasını yapmamı istiyorlar. Maddi durumu çok iyi olmayanlar da E1 – E2 vizesi alarak yatırım yapmak için gelmeye çalışıyorlar. Bunları da oradaki evlerini satarak yapacaklar.

‘Türkiye’deki ekonomik istikrarsızlık endişe veriyor’

Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Ali Koçak ise Türkiye’den ABD’ye yatırım yapmak isteyen Türkler’in sayısındaki patlamayı şu sözlerle anlattı: “Türkiye’nin etrafında çok büyük bir istikrarsızlık var. Bir işadamı yatırım yaptığı zaman uzun vadede istikrarlı bir ortam arayışında. Bölgedeki kararsızlık, istikrarsızlık endişe veriyor. Rusya ile olan ilişkiler ticareti ve işadamlarını rahatsız ediyor. Dolayısıyla Amerika’ya gelmek istiyorlar. Türk işadamları son zamanlarda bu endişelerini dile getirip buraya yatırım yapmak istiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.