Home » Featured » AKP’li Gevaş Belediyesi’nde 14 Milyonluk Yolsuzluk!

AKP’li Gevaş Belediyesi’nde 14 Milyonluk Yolsuzluk!

MİLYONLUK YATIRIMA DBP’DEN ‘RET’ GEVAŞ -KARATAY KARDEŞLİĞİ, DBP’Lİ MECLİS ÜYELERİNİN ENGELİNE TAKILDI

Yüz binlerce liralık inşaat malzemesi kayıp!

AKP’li Gevaş eski Belediye Başkanı Nazmi Sezer ile Mali Hizmetler Müdürü Osman Kızıltaş, AKP’den milletvekili aday adayı olan Zahir Kandaşoğlu’na ait Kandaşoğlu İnş. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti hesabına aktardığı yüz binlerce liranın karşılığı olan inşaat malzemeleri ortada yok.

OHAL’i gerekçe göstererek çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile DBP’li 25 belediyeye kayyım atayan AKP’nin kendi yönetimindeki Gevaş Belediyesi’nde, 2009 ile 2014 yılları arasında yapılan 14 milyon liralık yolsuzluğun yer aldığı belgelerde, AKP’li şirket hesaplarına aktarılan paralarla ilgili detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Dönemin AKP’li Belediye Başkanı Nazmi Sezer ile Mali Hizmetler Müdürü Osman Kızıltaş’ın imzasının bulunduğu resmi evraklarda ihaleye çıkarmadan temin yoluyla AKP’li şirketler tarafından “alındı” gibi gösterilerek para yatırılan malzemelerin hiçbirinin alınmadığı ortaya çıktı.

DBP’li (Demokratik Bölgeler Partisi) belediye meclis üyeleri tarafından oluşturulan komisyonun hazırladığı belgelerde, yolsuzluğun üzerini kapatarak para aktarımı için her yolu deneyen AKP’li Sezer ve Mali Hizmetler Müdürü Kızıltaş’ın dikkat çekmemek için temin yoluyla yapılan hizmet alımlarının yanı sıra belirli aralıklarla ihale yaptığı, ancak farklı firmalara haber verilmeden yapılan bu ihalelerin AKP Milletvekili aday adayı Van Ticaret Sanayi Odası eski Başkanı Zahir Kandaşoğlu’na ait Kandaşoğlu inşaat firmasına verildiği görülüyor.

Belgelerde, Sezer’in, ilçeye bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde yapılmak istenen Taziye Evi için 1 Eylül 2012 tarihinde Mali Hizmetler Müdürü Kızıltaş’tan hazır beton alımı için piyasa araştırması istediği, Kızıltaş’ın aynı saat içinde hazırladığı sahte ihale belgesiyle ihalenin AKP’li Kandaşoğlu şirketine verilmesi yönünde evrak hazırladığı bilgileri yer alırken, yine hazırlanan evrakta Fen İşleri Müdürü Harun Ayas’ın imzasının bulunmaması da dikkat çekiyor.

Alındığı söylenen malzemeler ortada yok!

Belediye Başkanı Sezer ve Mali Hizmetler Müdürü Kızıltaş tarafından yapılan düzmece ihalenin ardından Bahçelievler Mahallesi’nde yapım aşamasında olan Taziye Evi için Kandaşoğlu İnşaat Şirketi’ne belediyenin kasasından 11 bin 970 lira aktarıldı. İnşaat şirketine alınması için para aktarılan 113 metreküp hazır beton ise belediye tarafından teslim alınmadı. Komisyonun Fen İşleri Müdürü Harun Ayas’la yaptığı görüşmede kayıt altına alınan, “Kandaşoğlu’ndan bugüne kadar herhangi bir malzeme alınmadı ve bende de tesellüm fişleri bulunmuyor” sözleri de yapılan yolsuzluk ve evrakta sahteciliği bir kez daha gözler önüne seriyor.

200 metrekarelik taziye evi için 233 metreküp hazır beton istemişler

Komisyon tarafından hazırlanan belgelerde dikkat çeken önemli bir nokta da, Kandaşoğlu Şirketi’nden 31 Temmuz ve 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında düzmece evrak hazırlanarak istenen 100 metreküp hazır beton ile yine 7 Eylül 2012 tarihinde talep ettiği 133 metre küp hazır betonun belediyeye hiç teslim edilmemiş olması. Düzmece belgelerle alındığı iddia edilen toplam 233 metreküp hazır beton ortada olmadığı gibi, inceleme dosyasında firmalarla yapılan görüşmelerde 200 metrekare taziye evinin yapımı için 80 metreküp hazır betonun yeterli olacağı ifadelerine yer veriliyor.

‘Yüz binlerce lirayı aralarında paylaştılar’

Güvenliği aşısında ismini vermek istemeyen dönemin belediye encümeni ise Sezer ile Kızıltaş’ın kağıt üzerinde alındı gibi gösterilen malzemeler için ödenen yüz binlerce liranın AKP’li şirketlerle paylaşıldığını söyledi. Söz konusu iddia ilişkin konuşan encümen, “Malzemeler zaten hiç belediye tarafından teslim alınmadı. AKP’li firmalar ise aldıkları paraları daha sonrasında gelip aralarında paylaşıyorlardı. Bunu sadece ben bilmiyorum kentteki herkes biliyor bunu. Sadece bir firmayla değil kentte bulunan çok sayıda AKP’li firmaya aynı şekilde kağıt üzerinde paralar ödenirdi daha sonrasında ise bu paralar paylaşılırdı” dedi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.