Home » AMERIKA » Amerika Green Card Başvuruları Bugün Başlıyor!

Amerika Green Card Başvuruları Bugün Başlıyor!

green-cardHer yıl Amerika’da yaşam hayali ile milyonlarca kişinin katıldığı Green Card Çekilişi başvuruları bugün (4 Ekim Salı) başlıyor.

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ömürboyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenlerin katıldığı Green Card-Yeşil Kart Çekilişi başvuruları 4 Ekim Salı günü başlıyor. Green Card Çekilişi başvuruları 7 Kasım Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Çekilişe katılabilmek için, ülke şartını sağlamanın yanında lise mezunu olmak ya da asgari iki yıl eğitim gerektiren bir işte en az 5 yıl çalışmış olmak gerekiyor.

Bir adayın birden  fazla form doldurması durumunda butun basvulari geçersiz sayilmaktadir.

Başvurular  www.dvlottery.state.gov adresinden yapilacaktir.

2018 çekilişinde 3 – 4 bin Türk vatandaşının ABD’de yaşama hakkı veren ‘Yeşil Kart’ sahibi olacağı tahmin ediliyor.

ABD çekiliş yoluyla her yıl 50 bin yeni göçmen kabul ediyor

Amerika, izlenen yasal göçmenlik politikaları çerçevesinde, her yıl 50 bin yeni göçmeni çekiliş yoluyla alıyor.

Amerikan Kongresi’nin yetkisiyle düzenlenen çekiliş, Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor ve özellikle, Amerika’ya göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için uygulanıyor.

Çekiliş, ‘Yeşil Kart’ verileceği takvim yılından bir yıl önce gerçekleşiyor. Bir başka deyişle, 2018 yılında sağlanacak kotanın çekilişine başvurular 2016 yılının son aylarında yapılıyor. Sonuçlar 2017 yılında açıklanıyor ve talihliler, işlemleri gerçekleştirilip yasal olarak ülkeye 2018 yılından itibaren yasal göçmen statüsünde yerleşme, yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor.

Çekiliş yoluyla her yıl 50 bin ‘Yeşil Kart’ veriliyor. Çekiliş tamamen bilgisayar aracılığıyla, Amerikan hükümeti denetiminde gerçekleşiyor.

“Sahtekar ve aracılardan uzak durun uyarısı”

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, özellikle çekilişe katılacak kişileri, yapacakları başvurularda kesinlikle aracı kullanmama yönünde uyarıyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı: “Başvurunuzu kendiniz yapın, aracı kullanmayın. Vize danışmanlarının, vize aracılarının ya da onlar adına başvuru yapmak isteyen diğer kişilerin yardımları olmadan isteklilerin başvurularını kendilerinin yapmalarını önemle tavsiye ederiz. Eğer bir aracıdan yardım alacaksanız, başvurunuzun yapıldığı sırada orada bulunmalı, soruların cevabının doğru olduğunu teyit etmeli ve başvuru tamamlanınca gelen onay sayfasını ve size özel onay numaranızı mutlaka almalısınız. Elektronik onay numarası daha sonra web sitesinden kurayı kazanıp-kazanmadığınızı öğrenmeniz için gereklidir. Bu numara olmadan başvurunuzun durumunu öğrenebileceğiniz sisteme erişiminiz olmayacaktır. Bahsedilen bu aracılar veya danışmanlar, daha sonra yasal olmayan bir şekilde sizden para talep etmek amacıyla teyit numaranızı kendilerinde saklamak isteyebilirler. Lütfen bu bilgileri saklamayı öneren kiş̧ilere karşı dikkatli olunuz. Asla para göndermeyiniz,” sözleriyle uyarıyor.

Çekiliş bedava asla aracılara para ödemeyin

Uzmanlar son yıllarda çekiliş aracılığıyla bir çok sahtekarlığının yapıldığını vurgulayıp, aracılara asla para ödenmemesi konusunda çekilişe katılmak isteyen Türk vatandaşlarını bir kez daha uyardı.

Uzmanlar “Başvurular bedava yapılıyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı başvuruları kolaylaştırmak için gerekli tüm çalışmaları yapmış. Ayrıca 2018 yılı ‘Yeşil Kart’ çekilişine yapılacak online başvuru sürecinde tüm ayrıntıların kolayca anlaşılabilmesi için Türkçe bir tanıtım kılavuzu da hazırlanmış. Bu kılavuzu dikkatlice okuyan herkes kendi başvurusunu kolaylıkla yapabilir. Hiç bir aracı kuruluşa para ödenmesine gerek yok. Türkçe kılavuzun da yardımıyla Türk vatandaşları çekiliş için başvurularını rahatlıkla yapabilir,” diye görüş belirttiler.

Kimler Başvurabilir?

Yeşil Kart’ çekilişine katılmak için,başvuruya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmak gerekiyor. Evli çiftler için de bazı şartlarda koşullar farklılaşıyor.

Bir çiftin birinin çekilişe katılma hakkı bulunan ülkelerden birinin vatandaşı olması diğer çiftin katılma hakkı bulunmayan bir ülkede doğsa bile çiftin çekilişe başvurusunu engellemiyor.

Ancak bu talep, çiftin adlarının ilk başvuru esnasında belirtilmiş olması ve aynı zamanda vizelerini aldıktan sonra yine aynı anda ABD’ye giriş şartı yapmaları koşuluyla geçerli sayılıyor.

Bir kişinin tek bir başvuru yapmasına imkan tanınıyor. Birden fazla yapılacak başvurular iptal ediliyor.

Eş ve 21 yaş altı çocuklar da hak sahibi oluyor

Başvuru sahibi ABD veya herhangi başka bir ülkede olabilir ve başvuru ABD’den veya başka bir ülkeden yapılabilir. Eşler eğer başvuru koşullarına uyuyorlarsa ayrı ayrı başvuru yapabiliyor.

Lotoya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuş ancak anne veya babanız o ülkede doğmamışsa veya doğduğunuz sırada o ülkede yasal olarak yerleşik değillerse, anne veya babanızın doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz.

Ancak anne veya babanızın doğum yeri olan ülkenin DV 2018 programına katılmaya uygun ülkeler arasında olması gerekiyor. Yeşil Kart hakkından çiftlerin 21 yaş altı bütün çocukları da yararlanabiliyor.

Yeşil Kart çekilişine, aynı yıl içerisinde bir kez başvuru yapma hakkı var. Bir kişi tek bir başvuru hakkına sahip. Aynı kişinin birden fazla müracaat yaptığı tespit edilirse başvuru iptal ediliyor. Yetkililer başvurularda en önemli iptal unsurlarından birini de eksik doldurulan formlar olarak gösteriyor. Eksik olan formlar iptal ediliyor ve başvuru sahibi çekiliş hakkını kaybediyor.

Çekilişe katılmak için başvuru formunun doldurulacağı link

Çekiliş için başvurunun ücretsiz olarak yapılacağı Amerika Dışişleri Bakanlığı linki:

www.dvlottery.state.gov

Türkçe kılavuzu okuyun

Tavsiyemiz, tüm aklınıza gelen soruların cevaplarını bulacağınız, Türkçe kılavuzu mutlaka okuduktan sonra başvuru formunu doldurmanız.

https://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2018-Instructions-Translations/DV-2018-TURKISH.pdf

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.