Home » Featured » Başbakan: Cinsel istismar Önergesini Komisyona Geri çekiyoruz

Başbakan: Cinsel istismar Önergesini Komisyona Geri çekiyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismarla ilgili önergeyi komisyona geri çekme kararı aldıklarını açıkladı.cocuk_cinsel_istismari_gizliyor_h88339

Toplumun geniş bir kesiminin tepkisini çeken önerge için son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Hükümet eleştirileri dikkate almalı” demişti.

Önerge cinsel istismar vakalarında failin mağdurla evlenmesi halinde cezalandırılmamasını öngörüyor.

Meclis’te geçen perşembe akşamı AKP’lilerce sunulduğundan bu yana tartışmaya yol açan önerge eğer yasalaşırsa, birçok hukukçunun vurguladığına göre istismar suçlularının cezadan kurtulmasının önünü açacak.

Yıldırım savunmaktan geri durmadı

Yıldırım, “Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanıması bakımından bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda herkesin görüşleri dikkate alınarak değerlendirilip bu konu çözüme ulaştırılacaktır” diye konuştu.

Tecavüzcüye af yok; bu kanayan bir yaradır, görmek lazım” diyen Yıldırım şöyle devam etti: “Toplumda bu konuda kafa karıştırmayı başardılar. Muhalefetten bir öneri gelirse bunu dikkate alacağız.

Yıldırım şunları söyledi: “Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri, rıza olsa bile kanunen yasak. Suç. AK Parti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti hem gençleri, hem aileyi korumak adına reşit yaştan önceki evlilikler, rızayla bile olsa bunu ceza kanununda suç olarak tanımladı. Ancak bu değişikliği bilemeyen gençler, 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor, bu evlilikten çocuklar olunca, bu çocukların nüfusa kaydedilmesi esnasında bunun suç olduğunu ancak öğreniyorlar. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Yani, gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Özellikle bu toplumda bilindiğinden daha derin, kanayan bir yaradır. Seçim meydanlarında gerek bizler, gerek ana muhalefet partisi CHP, MHP ve diğerleri hep bu sorunla karşı karşıya kaldık ve biz bir söz verdik. Toplumun tüm sorunlarını çöze çöze bugünlere gelen AK Parti’nin bir prensibi var: Sorunları torunlara bırakmamak. Bu işi halledelim ve binlerce gencin bu sorununu çözelim diye girişimde bulunduk, kanun teklifi verdik. Birden kıyamet koptu. Neymiş ‘Tecavüzcüye af geliyor.’ Böyle bir şey yok. Bizim amacımız az önce anlattığım bu mağduriyeti gidermek. Muhalefete bu konuda uzlaşma çağrıları yaptık, ‘Teklifiniz varsa getirin, halledelim’ dedik. Ne yazık ki bu çağrımız kabul görmediği gibi, aynı zamanda da bunu bir siyasi rant olarak kullanma yolunu tercih ettiler ve çok önemli bir problemi yine ıskaladılar. Bu yönde toplumda da bir kafa karışıklığı oluşturmayı kısmen başardılar. Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanıması bakımından bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda herkesin görüşleri dikkate alınarak değerlendirilip bu konu çözüme ulaştırılacaktır.

Erdoğan’ın sözleri

Erdoğan dün akşam şöyle demişti: Erdoğan, “Hükümetin, toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak, geniş bir mutabakat içerisinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum. Görevi, sorunlara çözüm üretmek olan siyaset kurumunun, bu önemli toplumsal sıkıntının çözümüne yönelik arayış içinde olmasından daha tabii bir durum yoktur. Ancak, söz konusu kanun tasarısının görüşmeleri esnasında başlayan tartışmanın, kamuoyunda çok farklı tepkilere, eleştirilere, önerilere neden olmasının, konunun yeniden ele alınmasını gerektirdiği açıktır.

Ne olmuştu?

AKP’li vekillerin Meclis’e getirdiği ve bugün yeniden görüşülmesi planlanan önergede şu ifadelere yer verilmişti: “(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.

‘Tecavüze af’ değil demişti

Başbakan Binali Yıldırım ilk açıklamasında önergenin ‘tecavüze af’ anlamına gelmediğini savunarak, tepkileri ‘CHP’nin saptırması’ diye nitelemişti. Ancak Yıldırım daha sonra teklifin muhalefetle tekrar görüşülmesi için partisine talimat vermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise önergeye “İnsanlığa sığmaz” sözleriyle tepki göstermişti.

Kadın örgütleri karşı

AKP’lilerin ‘toplumun kanayan yarasına çözüm olacağı’nı savunduğu önergeye kadın örgütleri tek ses halinde karşı çıkıyor.

83 kadın örgütü, Meclis’e sunulan önerge için, “Kadın ve çocuklara ‘tecavüz hakkı’ verecek hiçbir yasayı kabul etmeyeceğiz!” derken, iktidarın kadın ve aile politikalarıyla yakınlığıyla bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de tasarıya dair çekincelerini sundu.

KADEM, tasarının diğer kadın örgütlerinin de belirttiği üzere istismar faillerinin cezasız kalmasının önünü açacağını belirtti: “Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir.

Tepkilerin artmasına rağmen Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önergeyi savunmayı sürdürmüş, son olarak AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, CHP ve MHP’yi arayarak kendi önergelerini sunmalarını istemiş, talep her iki parti tarafından geri çevrilmişti.

Bakanlar Kurulu ardından açıklama yapan Numan Kurtulmuş, “CHP ve MHP’nin kendi teklifini getirmesinin en doğru yol olduğunu sanıyoruz. Bu eleştirileri yapanların kendi tekliflerini getirmeleri sorumlulukları değil midir?” demişti.

Partileri aramadan önce Reuters’a konuşan Eliaçık da, düzenlemenin geri çekilmeyeceğini belirtip, “Ya getirsinler önerilerini ya da yarın son oylamasını yapacağız” diye konuşmuştu.

Önergeyi Meclis’e sunan imzacı vekil Ramazan Can ise, Yıldırım’ın talimatıyla muhalefetle görüşerek önerileri dinleyeceklerini, gerektiği takdirde değişiklik yapılabileceğini söylemişti.

Leave a Reply