Home » Featured » Beşar Esad’dan Erdoğan’a Sert Sözler

Beşar Esad’dan Erdoğan’a Sert Sözler

besar-esad-dan-erdogan-a-tamamen-hastalikli-bir-adam-210262-5Portekiz’in RTP televizyonuna konuşan Suriye devlet başkanı Beşar Esad, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye girerek sınırı aştığını belirtti.

Birgün gazetesinin haberine göre Erdoğan’ın ‘gerçeklikten kopuk yaşadığını’ öne süren Esad, “Erdoğan günümüzde değil, Osmanlı döneminde yaşıyor. Tamamen hastalıklı bir adamdan söz ediyoruz. Tam anlamıyla megalomanyak bir başkandan söz ediyoruz” dedi.

Suriye’nin topraklarında bulunan Türkiye ordusuna cevabı konusunda da Esad; Suriye’nin bunu tam anlamıyla işgal olarak nitelendirdiğini belirtti.

Sözlerine devam eden Esad; Suriye’nin de kendi topraklarını ve egemenliğini savunmada doğal ve meşru bir hakka sahip olduğunu vurguladı.

Gerçekçi olmak gerektiğini ifade eden Esad; Suriye’ye giren her teröristin Türkiye üzerinden ve Erdoğan rejiminin desteği ile girdiğini belirtti. Bundan dolayı da söz konusu bu teröristlere karşı savaşmanın Erdoğan ordusuna karşı savaşmak anlamında olduğunu belirten Esad, “Türkiye ordusu değil, Erdoğan ordusu diyorum.” ifadesinin altını çizdi.

Türkiye’nin NATO ülkesi olmasına ilişkin soruya cevabında Esad, bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtti.

Beşar Esad, NATO üyesi olması ya da olmaması halinde hiçbir devletin başka bir devletin topraklarına uluslararası kanunlara aykırı olarak girmesi ya da işgal etmesinin hiçbir şekilde doğru olmadığının altını çizdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, militanlara karşı savaşta yeni ABD Başkanı Donald Trump’la müttefik olabileceğini söyledi. Esad, “Rusya, İran ve ABD’yle militanlara karşı müttefik olabilirim” dedi. Trump’ın militanlarla savaşma sözünün ümit verici olduğunu belirten Esad, “Trump sözünü tutacak mı?” sorusuna “Bekleyip göreceğiz” yanıtını verdi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.