Home » Featured » Binali Yıldırım AKP Genel Başkanlığına Seçildi

Binali Yıldırım AKP Genel Başkanlığına Seçildi

binali-akp-kongre4-2AKP’nin olağanüstü kongresine tek genel başkan adayı olarak giren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, beklendiği gibi AKP’nin yeni genel başkanı seçildi.

Divan başkanı Bekir Bozdağ, Yıldırım’ın bin 405 geçerli oyun tamamını alarak AKP’nin yeni genel başkanı olduğunu açıkladı.

AKP’nin olağanüstü kongresine tek genel başkan adayı olarak giren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bağlılık bildirdi: “Sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur.

Erdoğan tarafından ‘ipi çekilen’ Başbakan Ahmet Davutoğlu ise “Bu bir veda değil, vefa kongresi” diyerek ekledi: “Bu konuşmayı yapmak benim tercihim değildi. Bunun vicdanlarda yarattığı rahatsızlığın da farkındayım.

Sık sık ‘Recep Tayip Erdoğan’ sloganı atılan kongrede Erdoğan’ın mesajı ayakta dinlendi.

Salona asılan ‘Mesele koltuk değil, siz hala anlamadınız mı?’ pankartı da dikkati çekti.

Kongrede Bozdağ, salona hitaben yaptığı konuşmada, “AK Parti’nin tek bir lideri vardır, o da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır” dedi.

Yıldırım, tribünleri Erdoğan’ın seçim şarkısı ‘Dombıra’ eşliğinde selamladı.

Erdoğan’ın mesajı ayakta dinlendi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kongreye gönderdiği mesajı Bozdağ ve divan kurulu ayakta okurken, salondaki izleyicilerin tamamı ayaktaydı. Mesaj ayakta alkışlandı.

Yine ‘Dombıra’ eşliğinde okunan Erdoğan’ın mesajında, ‘tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet’ vurgusu vardı.

Salonda Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım’ın ‘koreografileri’ de vardı.

Davutoğlu: Kongre kararının sizlerde yarattığı rahatsızlığın farkındayım

Kongrede ‘veda konuşması’ yapan Davutoğlu’nun sözlerine salondaki partililer de ‘Samanyolu’ şarkısıyla eşlik etti.

Davutoğlu, “Kaos bekleyenlere, istikrarsızlık bekleyenlere hiç prim vermedik. Partimizin ve cumhurbaşkanımızın hukukunu koruduk. Makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz ama ilkelerimize ve davaya asla veda etmeyiz, asla bırakmayız. Biz geçici gündemlerin değil, kalıcı erdemlerin peşindeyiz. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz. AK Parti asla bir hizbin, bir kliğin partisi olmamıştır, olmayacaktır” diye konuştu.

Davutoğlu “İktidar sarhoşluğuna asla düşmemeli, emanete halel getirmemeliyiz. Kongreyle karşınıza çıkmak benim niyetim, isteğim değildi. Bunun vicdanlarda yarattığı rahatsızlığın da farkındayım. Ancak hiçbir zaman şahsi hesapların peşinde koşmadık. Partinin birlik ve bütünlüğünü ner şeyin üstünde tuttuk” diye ekledi.

Yıldırım, Erdoğan’a bağlılık bildirerek başladı

Yıldırım, konuşmasına Erdoğan’ı ‘saygıyla selamlayarak’ başladı: “Her zaman Erdoğan’ın yol akadaşıyız dedik, bugün de diyoruz. Söz veriyoruz: Sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur.

Yıldırım, Erdoğan’ın konuşmalarından sık sık alıntılarak yaparak sürdürdüğü konuşmasında, “Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanana kadar operasyonlar devam edecek” dedi.

Müstakbel başbakan, “Bir eksiğimiz var, yeni anayasayı, başkanlığı getirmeye hazır mısınız” diye sordu. Salondan yükselen ‘Evet‘ sesleri üzerine Yıldırım, “Cumhurbaşkanımız milletimizin sorumluluğunu taşıyor, yapmamız gereken yeni anayasadır ve başkanlık sistemidir” dedi.

Yıldırım, “Siyaset gömleğini mevki için, makam için değil, millete hizmet etmek için giydik. Şimdi artık laf üstüne laf koyma değil, taş üstüne taş koyma zamanıdır” diye konuştu.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.