Home » EGITIM » Boğaziçi Üniversitesi’nde Öğrencilere Polis Müdahalesi

Boğaziçi Üniversitesi’nde Öğrencilere Polis Müdahalesi

abe2d006-43cf-46dd-87aa-11a63141e9ba_19298298Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamasının ardından üniversitedeki eylemler bugün devam etti.

Üniversitede kayyım rektör istemiyoruz” diyerek yürüyüşe geçen üniversitelilere polis müdahale etti. 2 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın atanmasına tepki göstermek ve demokrasiye sahip çıkmak isteyen yüzlerce öğrenci ve akademisyen, Boğaziçi Üniverisitesi Rektörlüğü önünde toplanarak protesto gösterisi düzenledi.

Üniversitede kayyım rektör istemiyoruz” diyerek Kuzey Kampüsü’ne doğru yürüyüşe geçen üniversitelilerin önünü çevik kuvvet polisi kesti. Üniversitenin önünde bir de TOMA bekletildi. Öğrenci ve akademislenlerden oluşan eylemciler araç yolundan toplu olarak yürüyemelerine izin vermeyeceklerini belirten polis, ancak 3’erli gruplar halinde kaldırımdan yürüyebileceklerini bildirdi.

Eyleme, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel de katıldı. Gruptan bazı öğrenciler burada birer konuşma yaptı. Bu sırada sık sık, ‘Mehmed Özkan rektörümüz değildir‘, ‘Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek‘ sloganları atıldı.

Konuşmaların ardından grup, Güney Kampüsü’nden, Kuzey Kampüsü’ne yürümek istedi. Toplu yapılacak yürüyüşe polis izin vermedi. Bazı akademisyenler, herhangi bir olay çıkmaması için polis müdürleriyle görüştü.

 

Yapılan görüşmenin ardından polis, eylemcilerin 3’erli gruplar halinden kaldırımdan yürümelerine izin verdi. Bu sırada Kuzey Kampüse doğru yürüyen grubun içinden bazı öğrenciler ile polis arasında gerginlik çıktı. Öğrencilerden bazıları yaka paça gözaltına alındı.

Gözaltılara da bazı öğrenciler tepki gösterdi. Olayları daha fazla büyümdeden öğrencileri sakinleştirmek için araya giren yine hocaları oldu. Öğrenciler, hocalarının kontrolünde alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kuzey Kampüsü’ne giriş yaptı. Öte yandan, gözaltına alınanların da GBT kontrolünden sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Öğrenciler; “Seçilmiş rektörümüz yerine kayyum gibi atanan rektörü kabul etmiyoruz! Rektörlük önünde oturma eylemine başlıyoruz! Kayyum rektör istemiyoruz! Buradayız hep buradayız! “KHK’lara ve atanan kayyum rektöre karşı direnmeye devam edeceğiz.” diyerek protestoyu sosyal medyaya da taşıdı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yüzde 86 oy ile seçilen ancak demokrasiyi ağzından düşürmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçmediği Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Akademik hayatımı noktalıyorum” diyerek bir veda mesajı yayımlamıştı.

Leave a Reply