Home » Etkinlik » Boston’da Çağdaş Türk Bestecilerinin Eserleri Büyük Beğeni Topladı

Boston’da Çağdaş Türk Bestecilerinin Eserleri Büyük Beğeni Topladı

220414-a1boston113. Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nde ünlü piyanist Ayşegül Durakoğlu’nun resitali müzikseverlerden tam not aldı.  Boston’daki resitalinde çağdaş Türk bestecilerinin eserlerine özellikle yer verdiğini belirten piyanist Ayşegül Durakoğlu, bestecilerimizin dünyada yeterince bilinmediğini ve bu nedenle çağdaş Türk bestecilerinin tanıtılmasını kendisine misyon edindiğini ifade etti ve bu açıdan konserin amacına ulaştığını söyledi.

Bu yıl 20 Mart – 26 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 13. Boston Türk Film ve Müzik Festivali çerçevesinde verilen konserde, dünya müziğine yön veren ünlü besteciler J. S. Bach, Frederic Chopin, Claude Debussy, Franz Lizst, Friedric Nietzche’nin eserlerinin  yanısıra çağdaş Türk bestecileri Ulvi Cemal Erkin, İlhan Mimaroğlu ve Cemal Reşid Rey’in eserleri de programda yer aldı ve dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı.
Müzik öğrenimine İstanbul’da başlayan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki  saygın müzik okulu Juilliard’da devam eden  Ayşegül Durakoğlu daha sonra doktorasını New York Üniversitesi’nde Claude Debussy’nin piyano etüdleri üzerine yaptı. Amerika’da ve birçok ülkede verdiği resital ve konserler büyük ilgi çeken Ayşegül Durakoğlu, halen müzik kariyerine New York’ta devam etmektedir.

Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nin müzik programı 2006 yılından beri çağdaş Türk sanatçılarının çeşitli formlardaki özgün programlarını geniş bir yelpazede  sunmakta ve sanatçılarımızı müzikseverlerle buluşturmaktadır.

Festival’in film programı ise 2001 yılından beri  her yıl Türk sinemasının seçkin örneklerini  Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde sinemaseverlerle buluşturmaktadır.

Festivalin ana sponsorluğunu Turkish Cultural Foundation (TCF), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,Türk Tanıtma Fonu ve Türk Hava Yolları yapıyor.

Boston Türk Film ve Müzik Festivali’ne ilişkin daha fazla bilgi festival web sitesinde yer almaktadır: http://www.BostonTurkishFilmFestival.org

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.