Home » Featured » Brezilya’nın ilk Altını, Irkçılık Kurbanı Rafaela Silva’dan

Brezilya’nın ilk Altını, Irkçılık Kurbanı Rafaela Silva’dan

58109

Rio 2016’da ev sahibi Brezilya’ya ilk altın madalyayı, 2012 Londra Olimpiyatlarında ırkçı hakaretlere maruz kalan Judocu Rafaela Silva kazandırdı.

2016 Olimpiyat Oyunlarının ev sahibi Brezilya, ilk altın madalyasını kazandı. Judoda 57 kiloda yarışan Rafaela Silva’nın kazandığı bu madalya aynı zamanda ırkçılığa karşı da büyük bir zafer niteliğinde.

2012 Londra Olimpiyatlarında Brezilya’nın en büyük madalya umutlarından Rafaela Silva, Macar rakibi Hedvig Karakas’ın kural dışı tekmesiyle yarış dışı kalmıştı. Silva’nın madalyayı kaybetmesinin ardından Brezilya’da sosyal medya üzerinden kişiliğine yönelik hakaretlerin yanında siyahi olması nedeniyle “macaca-maymun” denilerek hakaretler edilmişti.

Yoksul bir aileden gelen Rafaela Silva, Cidade de Deus yani Tanrıkent favelası doğumlu. Fernando Mereilles’in aynı isimli filmiyle dünya çapında tanınan bu Favela, Rio de Janeiro’nun en yoksul ve ten rengi en siyahi olanlarının yaşadığı bir bölge. Mereilles’in olimpiyat oyunlarının açılış serenomisinin fikri tasarımcı olması ve Brezilya’nın ilk altın madalyasını bu Favela’dan çıkan bir atletin alması talihin baska bir cilvesi.

Dört yıl sonra yeniden Lonra’daki rakibi Karakas’ın karşısına çıkarak rövanşı alan Rafaela Silva’nın zaferinden sonra ülkedeki tüm yayın organlarında ırkçılık konusu yeniden işlenmeye başlandı. Instagram’da ülkenin ünlü sanatçıları Silva fotoğraflarını paylaşıyor. Silva’yı ilk tebrik eden Neymar oldu. Neymar, 2012’de yaşananların ardından “Nasıl hissettiğini biliyorum. Şimdi seni gerçekten sevenlerin yanında olma ve Rio 2016 hayallerini gerçekleştirmek için motive olma zamanı” sözleriyle destek verdiği tweetini hatırlatarak, “Tıpkı 2012’de dediğim gibi… Madalya ve rüyanı gerçekleştirdiğin için tebrikler” mesajını yayınladı.

Silva ise zaferi sonrası Globo TV’ye “Londra hayvanat bahçesine kapatılması gereken maymun bugün evinde şampiyon oldu” açıklamasında bulundu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.