Home » Featured » CHP Milletvekilleri: Seçilmişler Derhal Serbest Bırakılmalı!

CHP Milletvekilleri: Seçilmişler Derhal Serbest Bırakılmalı!

680x365cc-ank-30-11-16-chp-heyeti-aciklamaEdirne ve Silivri cezaevlerinde Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu tutuklu milletvekillerini ziyaret eden CHP milletvekilleri, “Bu bir siyasi operasyondur. Milletvekilleri derhal serbest bırakılmalı, tutuksuz yargılanmalıdır” çağrısı yaptı.

CHP Milletvekilleri Fikri Sağlar, Eren Erdem, Ali Şeker ve Orhan Sarıbal, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silivri Cezaevi’nde de Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerini ziyaretlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP’liler adına Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, görüşmelerdeki ortak değerlendirmeyi yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaretleri sonrasında Silivri Cezaevinde bulunan Ahmet Türk ile Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve yöneticileriyle biraraya geldiklerini anlatan Sağlar, “Türkiye’de bugünlerde yaşanan en önemli sorunun demokrasi, hukuk ve insan hakları ihlalleri olduğunu; laik, demokratik Türkiye’yi savundukları için bedel ödediklerini, bedel ödemeye, barış ve demokrasi mücadelesine katkı sunmaya devam edeceklerini söylediler” dedi.

Görüşmelerin detaylarına ilişkin Sağlar, şunları söyledi:

“Sağlık durumları ve moralleri çok iyiydi. Türkiye’de bugünlerde yaşanan ortak sorunun demokrasi, hukuk ve insan hakları ihlalleri olduğu ortak kanıydı. Görüştüğümüz isimler laik, demokratik Türkiye’yi savundukları için bedel ödediklerini, barış ve demokrasi mücadelesine katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi. Geçmişte Ergenekon savcılarının yaptığını şimdi kendisi gibi düşünmeyen, bütün muhalifleri sindirmek adına hukuk tanımayan kaçak saray ve AKP savcıları yapıyor. Ülkemizin sadece yurtlarının yangın çıkış kapıları değil, faşizmden kaçış yolları da OHAL ve KHK gibi demir kapılarla kilitlenmiştir. OHAL derhal kaldırılmalıdır.”

‘TÜM VEKİLLER, BELEDİYE BAŞKANLARI SERBEST BIRAKILMALI’

Milletvekillerinin tutuklanma yöntemlerinin siyasi bir operasyon olduğunun altını çizen Sağlar, “Temel hukuk prensibi olan ‘suçluluğu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur’ ilkesi unutulmadan haklarında iddia bulunan şüphelilerin adil yargılanması sağlanmalıdır. Selahattin Demirtaş başta olmak üzere tutuklanan tüm milletvekilleri, belediye başkanları serbest bırakılmalıdır. Gazetecilik yaptıkları için Cumhuriyet Gazetesinin yazar ve yöneticilerinin tutuklanması akla Ergenekon ve Balyoz davlarını getirmektedir. Bu cadı avına derhal son verilmelidir” dedi.

‘TÜRK’ÜN TUTUKLANMASI TERÖRÜ BESLER’

“Kürt sorununun birlikte yaşama iradesi ve demokratik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini” söyleyen Sağlar, “Ülkemize barış gelsin, gerekirse beni öldürün” diyen 74 yaşındaki Ahmet Türk’ün tutuklanması, tıpkı seçilmiş milletvekillerinin tutuklanması gibi terör ve şiddeti besler. Ahmet Türk derhal serbest bırakılmalıdır. Suçluluğu yargı kararlarıyla kesinleşmeyen ve KHK’larla kayyum atanan seçilmiş belediye başkanları görevlerine iade edilmelidir.

‘BARIŞ VE DEMOKRASİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR’

Siyasetçilerin görevinin yaşanan sorunlara demokratik yöntemlerle çözüm üretmek olduğuna vurgu yapan Sağlar, “Siyasetin önünün kapatılması şiddeti besler. Barışın, demokrasinin önü açılmalıdır” diye konuştu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.