Home » AMERIKA » Columbia Üniversitesi’nde Atatürk Konferansı

Columbia Üniversitesi’nde Atatürk Konferansı

582db6d918c7732e98fed6e1Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ü konu alan bir konferans verdi.

Başbuğ, Columbia Üniversitesi Arnold Saltzman Savaş ve Barış Çalışmaları Enstitüsü’nde düzenlenen “Dönüştürcü Bir Liderin İnanılmaz Hikayesi: Mustafa Kemal Atatürk” başlıklı konferansta Atatürk’ün devrimci niteliklerini anlattı ve “Atatürk, dünyada 20. yüzyılın en başarılı dönüştürücü liderlerinden biridir.” ifadelerini kullandı.

Başbuğ, “100 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ve kalkınmasının mimarı olan” Atatürk’ün, “20. yüzyılın en büyük devrimini yapma başarısı” gösterdiğini ve birçok ülkeye örnek olduğunu söyledi.

İlker Başbuğ, Atatürk’ün monarşiden cumhuriyete, neredeyse tüm sistemi değiştirdiğini söyledi. Başbuğ, Atatürk’ün devrim yapmasının amacının “ulus devleti yaratmak” olduğunu belirtirken, “Atatürk, çöken bir imparatorluğun küllerinden ulus devleti kurdu.” ifadesini kullandı.

“FETÖ, ülkenin laik yapısını yok etmek istedi”

Atatürk’ün iç ve dış politika prensibinin, “yurtta sulh, cihanda sulh” olduğunu belirten Başbuğ, konuşmasında Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) de değindi.

Başbuğ, FETÖ üyelerinin yıllardır Türk ordusunun içine sızdığını, ABD’de yaşayan FETÖ liderinden aldıkları emirle darbe denemesine kalkıştıklarını söyledi.

Darbe girişiminin amacının “Türkiye’de radikal bir değişim yapmak” olduğunu belirten Başbuğ, darbecilerin “ülkenin laik yapısını yok etmek istediklerine” işaret etti.

Merkezi Washington’da bulunan Türk lobi kuruluşu Turkish Heritage Vakfı ve Columbia Üniversitesi Türk Öğrenci Derneğinin ortaklaşa düzenlediği konferansa katılım yoğun oldu.

Başbuğ dün de, ABD’nin Başkenti Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde düzenlenen “15 Temmuz’dan Önce ve Sonra Türkiye” başlıklı konferansta konuşma yapmıştı.

nedim-sener-nycGeçtiğimiz aylarda da merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Turkish Heritage Foundation’ın (Türk Miras Vakfı) ABD’de düzenlediği bir panelde 15 Temmuz’daki darbe girişimi ele alınmisti.

Panele konuşmacı olarak, Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı ve eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok ve gazeteci Nedim Şener katilmisti.

Pekin, Üçok ve Şener, 15 Temmuz darbe girişimini ve Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) devlet kurumlarındaki yapılanmasını anlatmisti.

Geçtiğimiz hafta Turkish Heritage Vakfi Başkanligina, RedHack tarafından sizdirilan ve Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen e-postalarda ismi sıkça gecen Halil Danışmaz’in yerine yardimcisi Ali Çınar getirilmişti.

RedHack tarafından yayınlanan e-postalarda, Turkish Heritage Vakfının Başkanı Halil Danışmaz’in Amerika’da faaliyet gösteren kişi ve kurumlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdogan’in damadı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakan Albayrak’a “düzenli bilgi” gönderdiği iddia ediliyordu.

RedHack tarafından sızdırılan bir e-posta’da ise, ‘Turkish Heritage’ yöneticilerinin, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan adına Amerikan siyasetine müdahale etmek için çalışmak ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına casusluk yapmak’ şüphesi ile Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafindan sorgulandığı iddia edilmişti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.