Home » Featured » Darbeye Karşı Mitingde Konuşan Demirtaş’tan Kritik Süreçten Çıkış Önerileri

Darbeye Karşı Mitingde Konuşan Demirtaş’tan Kritik Süreçten Çıkış Önerileri

darbeye-karsi-mitingde-konusan-demirtas-tan-kritik-surecten-cikis-onerileri_4d03d

HDP Eş Genel Başkan Demirtaş, partisinin ‘Darbelere Hayır Demokrasi Hemen’ şiarıyla İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği mitingde konuştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir’de de ‘Darbeye Hayır, Demokrasi Hemen Mitingi’ düzenledi. Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen binlerce İzmirli, darbelere, diktatörlüğe ve OHAL’e karşı tepkisini dile getirirken barış, demokrasi ve özgürlük istediler.

Demirtaş, Erdoğan’a süreci yeniden değerlendirmesi için çağrı yaparak, “Geçmişte dost bellediği herkes ona düşmanlık yaptı. Bizim gibi demokratik uzlaşma çağrısı yapanları da düşman belledi. Senin dost dediklerin düşman çıktı. Düşman dediklerin darbeye karşı çıktı. Önemli olan tek millet, tek ırk olmak değildir. Mevzu özgürlüğümüz, geleceğimiz olduğunda tek yürek olabilmektir” dedi.

‘DARBE GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir’de gönlü barıştan kardeşlikten yana olan herkesi, “Bu kritik ve tarihi dönemde kendi iradesine halk olan kendi özgürlük sevdasına demokrasiye sahip çıkan her bir yurttaşımı yürekten” selamladığını söyledi.

Tarihsel bir süreçten geçildiğini söyleyen Demirtaş şöyle konuştu:

“Çok tarihi kritik sadece Türkiye için değil tüm Ortadoğu ve Dünya için önemli anların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Yaşadığımız coğrafya insanlığın var olduğu kadim coğrafyanın halkları olarak bir kez daha tarihin yeniden yazıldığı günlerden geçiyoruz. 15 Temmuz’da bu tarihi süreci kendi lehine çevirmek ve tarihi kırılmayı kendi çıkarları doğrultusunda yazmak için bir darbe girişimi yaşandı. Bir kez daha bu darbe girişimini kınadığımızı ifade etmek istiyoruz. Darbeyi hesaplayanlar, darbeyle askeri yöntemlerle parlementoyu bombalayarak yüzlerce insanı katlederek, ülke yönetimine el koymaya çalışarak hiçbir meşru zemine sığınamazlar.

‘DEMOKRASİ EKSİKLİĞİ DARBENİN NEDENİ’

“Çok şükür ki Türkiye’de tüm siyasi partilerin karşı koyuşuyla darbe bertaraf edilmiştir. Darbecilerin katlettiği meşru direniş hakkını kullanarak yaşamını yitiren yurttaşlarımızın ailelerin başsağlığı diliyoruz.

“Bugün bizlerde meydanlardayız; çünkü halkların demokratik partisi tüm bileşenleri ile askeri cuntalara karşı mücadele eden bir gelenekten geliyor. Darbe koşullarına nasıl gelindiğini ve darbe ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini meydanlarda haykıracağız. Darbeyi göz göre göre davet eden siyasi anlayışı meydanlarda eleştireceğiz. Meydanlar yalnızca AKP yanlılarına açık olmamalı. AKP’yi eleştirenlere de açık olmalı.

“Bir ülke düşünün ki 10 yılda bir askeri darbelerle ordu siyasete yön vermeye çalışıyor. Neden ordu bu cesareti gösteriyor? Doğru soru budur, buna verilecek doğru cevap ülkeyi darbelerden uzaklaştırır. Çünkü demokrasimiz eksik.

‘DEMOKRASİ SEÇİMLERDEN İBARET DEĞİLDİR’

“Demokrasi seçimlerden ibaret değildir. Demokrasi halkın her alanda söz sahibi olduğu yönetim biçimidir. Ülkemizde Cumhuriyetin kuruluşundan beri en fazla eksikliğini hissettiğimiz şey demokrasidir. Demokrasi ile alakası olmayan ülkelerde darbeler yaşanıyor. Biz de maalesef 14 yıllık AKP iktidarı döneminde kurumsal demokrasiyi inşa edemediğimiz için 15 Temmuz’da darbe girişimi oldu.

‘DEVLET ELE GEÇİRİLECEK BİR AYGIT DEĞİLDİR’

“14 yıldır AKP’de ve bütün hükümet dönemlerde asla demokrasi kurumsal hale getirilmedi. Devleti bir partinin malı gibi gördüler. Geçmiş dönemde devleti yöneten kadrolar aynı anlayışla iktidarı ele geçirmişlerdi. AKP döneminde aynı şekilde düşündü. Devlet ele geçirilecek bir aygıt değildir. Devlet hepimizin ortak malıdır, hizmetkarıdır. Parasını hepimiz ortak ödüyoruz. Vergilerimizle kuruşu kuruşuna hepsinin parasını biz veriyoruz. Ama devletin bir tek parti kendi malı haline getirmeye çalışıyor. Bu da darbelere zemin sunan hatalardan biridir.

‘SÜZÜLE SÜZÜLE TÜM KADROLARI ELE GEÇİRDİLER’

“14 yıldır AKP iktidarı devleti geçirmek için elinden geleni yapıyordu. 3 yıl önce devleti Fethullah Gülen Cemaati’nin sahili yapmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Bazı şehirlerde valilerin sözü geçmiyordu, cemaatin o şehirden sorumlu abilerinin sözü geçiyordu. Buna şahit oldum. Bunlar bakanlık yoluyla; genel müdürlük savcılık hakimlik memuriyet aklınıza ne geliyorsa bütün bu kadrolara ve kademelere adeta büyük bir torpille geldiler.

“Cemaatin hedef gösterdiği kişileri meslekten attılar. Üniversite öğrencileri cemaat kadrolarının baskısı altında sınıf geçemez hale geldiler. Üniversitelere adeta bir terör odağı şeklinde çöktüler. Bunları yaptılar sızma şeklinde değil süzme şeklinde. Süzüle süzüle tüm kadroları ele geçirdiler.

‘CEMAATİ ELEŞTİRDİĞİMİZDE BİZE SALDIRIYORLARDI’

“AKP’nin buna ihtiyacı vardı. Cemaate sendika kurdurdular. Buna üye olmayan memurlar atanamadı, tayin olamadı. Sarı sendikaları böyle ürettiler. Unutmayın bunlara TOKİ’den evler yaptılar. Ucuz konutları memurlara, cemaat sendikası üyesi olanlara dağıttılar. Gerisini ezmeye sürgünlerle baskı altına almaya çalıştılar. Parlamentoda durum farklı değildi. O dönem meclis kürsüsünden biz bunları eleştirdiğimizde bunlar bize saldırırdı. Hoca efendiye laf söyleyemezsiniz diye saldırırdı. Çünkü vekillerinin yarısı cemaatten. Bunlar tehlikelidir devleti ele geçirecekler yanlış yapıyorsunuz diye anlatmaya çalıştık. Ancak bunları eleştirmek tutuklanma gerekçesiydi. Çünkü hakim ve savcılarda cemaatti. Bunlar karşısında direnmekten başka çare yoktu.

‘ÇOK İNANÇLI TOPLUMLARI BİR ARADA TUTABİLECEK OLAN LAİKLİKTİR’

“Bu tür çok inançlı toplumları bir arada tutabilecek olan laikliktir. İslamın hedefi devletleşmek değildir. Devleti ele geçirmek değildir. İslamın amacı topluma hizmettir. Allah bu dini devletin dini olsun diye göndermedi. Kulların halkın dini olsun diye gönderdi. Bu da darbeyi kamplaşmayı hızlandıran nedenlerden biridir. Bir başka neden Türkiye’yi yalnızlığa ittiler. Avrupa’dan Amerika kıtasına kadar hiçbir dostu müttefiği kalmadı. Bu yalnızlaşmada içeride de darbe mekaniğini tetikledi. Kürt sorununu tekrar orduya havale etmek bir hataydı.

‘HALEN DERS ÇIKARILMIYOR’

“Bunlardan büyük bir ders çıkarmış olmaları en büyük temmenimizdir. Hata yapılabilir ama gelinen noktada sağlıklı bir özeleştiri doğru bir politik tutum ortaya konulursa korkumuz kaygımız olmaz. 15 Temmuz’dan bu yana bakıyoruz tek birinden bile ders çıkarma durumu yok. Yine devletin ele geçirme politikası işliyor. Demokratik tek bir uygulama yok. Yine vatan millet Sakarya edebiyatı ile toplumu aldatma var.

‘DOST DEDİKLERİN DÜŞMAN ÇIKTI’

“15 Temmuz’da yapanlar bir daha deneseler yine başaramayacaklar. Yüzlerce insanı katletseler bile başaramayacaklar. Hepimiz karşıyız. Hiçbir siyasi güç bunların arkasında durmamıştır. Mesele darbeyi nasıl önleyeceğimizdir. 15 yılda bir bunu yaşamak zorunda mıyız? Bu halk bunu hak etmiyor. Bu halk özgürlüğü sınırsız demokrasiyi hak ediyor.

“Görünen o ki Erdoğan dostunu düşmanını seçmekte yetenekli değil. Geçmişte dost bellediği herkes ona düşmanlık yaptı. Bizim gibi demokratik uzlaşma çağrısı yapanları da düşman belledi. Senin dost dediklerin düşman çıktı. Düşman dediklerin darbeye karşı çıktı. Önemli olan tek millet, tek dil olmak değildir. Mevzu özgürlüğümüz geleceğimiz olduğunda tek yürek olabilmektir. Biz HDP olarak bunu başarıyoruz. Türkiye’nin gerçek fotoğrafı budur.

‘NE DİKTA NE DE DARBE’

“Bu darbeye karşı direnmek ne kadar meşru ise Türkiye’yi otoriter dikta sistemine karşı direnmek de o kadar meşrudur. Biz ne dikta ne de darbe diyoruz. Tek adam rejiminin bu ülkeye bir katkısı olmaz. Demokratik adımlar atsın diye bekliyoruz ki OHAL ile Cumhurbaşkanı hükümete büyük yetkiler verdi. Darbe ile hukuk çerçevesinde mücadele etmek doğrudur. Niye OHAL ile yapıyorsunuz ki bunların hepsi insan hakları ihlallerine neden oldu. 40 bin öğretmen işinden oldu. Darbeci mi değil mi bakılmıyor bile. Yazıktır. Cemaatin evinde kalmış okumuş olabilir bu suç değildir, geçmişte suç değildi. Darbeye kim destek vermiş onlarla mücadele edin.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

“İnsanları işkencelerden geçiriyorlar. Bunların hepsi kamplaşmayı getirir, yapmayın. Cemaatle alakası olmayanlar da işten çıkarılıyor. Devrimci demokrat insanlar baskı görmeye başladı. OHAL amacı dışında kullanılırsa bir kez daha hata yapılmış olur. Bizim bu kritik süreçten çıkışla ilgili önerilerimiz var.

“Birincisi Kürt sorununda müzakere dediğimiz yola yönteme dönmek gerekir. Silahları susması İmralı’da tecride son verilmesi lazım. Bu çok önemli, çok hassas bir konudur. Bu ülkemizin iç barışına katkı sunar.

“Darbeyi atlatmış bir toplum olarak bizim artık kana göz yaşına değil huzura güvene ihtiyacımız var. Kürt sorunu bu ülkede vardır alevi sorunu vardır. İkincisi dokunulmazlık sorunu bizim dokunulmazlıklarımız kaldırıldı, askere dokunulmazlık verildi. 15 Temmuz’da sokağa çıkan askerin hepsinin bir dokunulmazlığı vardı. Askere dokunulmazlık tanımak yanlıştır. Bizim dokunulmazlığımızı siyasi gerekçelerle kaldırdınız bir gün sonra darbeye kalkıştılar. Cizre’yi Sur’u yakanlara yıkanlara dokunulmazlık tanıdınız, bir gün sonra parlamentoyu bombaladı.

‘DEMEK Kİ BİR BİRİMİZİ ANLAMAMIZ GEREKİR’

“Terörle mücadele yapıyoruz adı altında halen yıkım devam ediyor. Böyle vicdansızlık hukuksuzluk devam ederken bunları kahraman ilan ettiniz. Bazı güvenlik güçleri sivilleri öldürüyorsunuz dediğimizde AKP milletvekilleri bize saldırmaya kalktılar. Bırakın sivilleri öldürmeyi savaş uçağı ile Meclis’i bombalayarak milletvekillerini öldürmeye çalıştılar. Demek ki birbirimizi anlamakta dinlemekte fayda varmış. Genelkurmay Başkanlığı hükümete bağlanmalıdır. Parlemento bunları denetleyebilmelidir.

“Devleti yeniden organize ederken Meclis’te bir komisyon kuralım öyle halledelim. Devlet ne HDP’nin ne AKP’nin malı olsun. Halkın olsun. Doğru olan budur. Her insan kendini savunsun derseniz sokaktaki linççi gruplara tolerans gösterirseniz iç savaşı körüklemiş olursunuz. Darbeci olarak suçlanan insanlara adaletli davranmak zorundayız. İşkence asla kabul edilemez. Haksız yere işten atılanlar varsa mağduriyetleri giderilmelidir. Gerçek darbeci kimdir bunu ortaya çıkarabilmenin yolu adil yargılamadır.

‘NAR GİBİ OLALIM DENİYORSA BİZ HAZIRIZ’

“Bu ülkede tekçi anlayışın faşizmin etrafında kenetlenme anlayışı içerisinde olmayacağız. Ama bize gelin bize nar gibi olalım deniyorsa biz hazırız. Zor günlerden geçiyoruz ama bunları atlatacağız lütfen moralli olun. Bu ülke aydınlık yarınlara kavuşacak. Tek parti değiliz ama tek yüreğiz. Belki bizi tekleştirmek istiyorlar ama biz yürekte tekliği sağlayana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.