Home » Featured » Demirtaş: Milli İradeyi Temsil Yetkimiz Zorla Elimizden Alınmıştır!

Demirtaş: Milli İradeyi Temsil Yetkimiz Zorla Elimizden Alınmıştır!

demirts_1

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan davaya tutuklu bulunduğu Edirne E Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla ifade verdi. Kuvvetler ayrılığına dikkat çeken Demirtaş, “Milli irade temsil yetkimiz zorla elimizden alınmıştır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkında Mardin’de açılan başka bir soruşturma nedeniyle tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS sistemiyle yargılandığı davanın duruşmasına katıldı. Demirtaş, hakkında 3 Şubat 2016 tarihinde Mardin’de yaptığı bir konuşmada, “Türklüğü, Cumhuriyet’i ve TBMM’yi alenen aşağılamak” suçlamasıyla 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasına görüldü. Duruşmaya, HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş tanık olarak; avukatları ile HDP milletvekilleri Mehmet Ali Aslan ve Ali Atalan ile DTK Eş Başkanı Leyla Güven izleyici olarak katıldı.

ANAYASAYA AYKIRILIK İDDİASI REDDEDİLDİ

Kimlik tespitinden sonra söz alan avukatlar, yargılamanın anayasaya aykırı olduğunu ve müvekkillerinin halen dokunulmazlıkları bulunduğunu hatırlatarak, yargılamanın durdurulmasını ve dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili düzenlenmenin anayasaya aykırı olup olmadığının, Anayasa Mahkemesi’ne sorulmasını istedi.

DOKUNULMAZLIK 20 MAYIS ÖNCESİ İÇİN KALKTI

Avukatların bu talebi reddedilirken, SEGBİS sistemiyle savunma yapan Demirtaş, bin 700 kilometre uzaklıkta ve kısıtlı imkanlarla, adil bir yargılamanın olamayacağını ifade ederek, şunları belirtti: “Bir kısım avukatlarım yanımda. Bazısı ise duruşma salonunda. Bu şekilde avukatlarımla bilgi alışverişinde bulunmam mümkün değil. Çok sağlıklı bir savunma yapma ortamı olmamasına rağmen dosyanın bulunduğu Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde savunma yapmayı kabul ediyorum. Hakkımdaki suçlamaları cevaplandırmak istiyorum. İddianamede çözümü yapılan konuşma bana aittir. Ama bazı yerlerde deşifre ve yazım hatası vardır. Cizre’de bir bodrum katında mahsur kalan ölü mü, yaralı mı olduklarını bilmediğimiz onlarca insandan 4 gün boyunca haber alamadığımız endişesini paylaştık. Başbakanla doğrudan, İç işleri ve Sağlık Bakanlığıyla dolaylı olarak yüz yüze görüşmeler yapıldı. Gerekli girişimlere hemen başlanacağı bilgisi verildi. Ancak ambulansların sokağa girmesiyle birlikte yoğun atışlar yapıldı. Bu nedenle ambulanslar içerde kalan insanlara ulaşamadı. Bu durum birkaç gün böyle tekrarladı. Konuşmamın hangi cümlesinde Türklüğü, Cumhuriyeti ve TBMM’yi aşağıladığım somut olarak belirtilmiyor. Çünkü konuşmamın hiç bir yerinde Türk Milleti’ni veya üyesi olduğum TBMM’yi itham eden veya ima eden bir aşağılama yoktur. Konuşmam baştan sona dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki, hükümeti eleştiri ve çağrı mahiyetindedir. Bu aşamada beraat kararı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Benim ve diğer dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleriyle ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum. Parlamentonun 3’üncü büyük partisinin Eş Genel Başkanı ve grup başkanıyım. Dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme geldiğinde görüşlerimi hem parlamento içinde, hem dışarıda dile getirmiştim. 20 Mayıs itibariyle dokunulmazlıklar geriye doğru kalkmıştır. Dokunulmazlıklar 20 Mayıs’tan sonra halen devam ediyor. Yani dokunulmazlıklar geleceğe doğru değil, geçmişe doğru kaldırılmıştır. Adil yargılama ile birlikte hakkımdaki ithamlardan kurtulma fırsatı olarak görüyoruz. Yargılanmaktan kaçmak için yaptığımız manevralar değildi. Parlamentoda şu dakika itibariyle görev yapan vekillerle aramızda dokunulmazlık konusunda zerre kadar fark yoktur.

DEMİRTAŞ: DOKUNULMAZLIĞIM DEVAM EDİYOR

Eş Genel Başkan Demirtaş, dokunulmazlığının şu anda mutlak olarak devam ettiğini de vurgulayarak, şunları söyledi: “İfade vermeyi kabul etmesem de, mahkemeye gelmesem de, mahkeme benimle ilgili hiç bir tedbir alamaz. Yapılan düzenleme ile 20 Mayıs’tan sonra dokunulmazlık zırhı olduğu gibi korunmaktadır. Ülkemizde ağır aksak işlese de güç ayrılığı esastır. Hiç bir erk, diğer erkin üzerinde kontrol vasfı oluşturma hakkı yoktur. Bir yargı mercii, dokunulmazlığı olan bir yasama üyesini, yasama faaliyetinden alıkoyamaz. Mahkeme 20 Mayıs’tan sonra devam eden mutlak dokunulmazlığı göz ardı etmektedir. Yasama yetkim halk tarafından tescillenen milli irade, temsil yetkimiz zorla elimizden alınmıştır.

Duruşmaya avukatların savunmaları ve milletvekilleri Baydemir ile Beştaş’ı dinlenmek üzere 45 dakika ara verildi.

Aradan sonra devam edilen dava 6 saat sürdü. Demirtaş ve avukatlarının savunmaları ardından mahkeme duruşmada karar verildi. Avukatların tüm taleplerini reddeden mahkeme heyeti duruşmaya tanık olarak katılan milletvekili Meral Danış Beştaş’ın dinlenmesini “süremiz kalmadı” diyerek reddetti.

MİLLETVEKİLİLİĞİ TBMM’YE SORULACAK

Mahkeme heyeti, Demirtaş’ın “suç tarihi” itibariyle milletvekilli olup olmadığını TBMM’ye sorulmasına ve bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılmasına karar verdi. Duruşma ardından adliye önünde aralarında HDP Milletvekilleri Osman Baydemir, Meral Danış Beştaş, Mehmet Ali Aslan ve Ali Atalan’ında bulunduğu çok sayıda kişi basın açıklaması gerçekleştirdi.

TALEPLERİ KABUL EDİLMEDİ

Açıklamada ilk olarak konuşan Demirtaş’ın Avukatı Mehmet Emin Aktar, mahkemenin hiçbir taleplerinin kabul etmediğini belirterek, “Beraat çıkması gereken bir duruşmada tahliye çıkmadı” dedi. Ardından konuşan Beştaş, “Cizre‘de insanların ölümüne sebebiyet veren kolluk göçlerinin yargılanması gereken yerde insanların hayatının kurtarılması için çağrıda bulunmanın Demirtaş cezalandırılmak isteniyor” diye konuştu.

 

Leave a Reply