Home » Featured » Demirtaş’tan ‘Kaos’ Uyarısı: Çıldırmış, Aklını Yitirmiş Bir Devlet Var Ankara’da

Demirtaş’tan ‘Kaos’ Uyarısı: Çıldırmış, Aklını Yitirmiş Bir Devlet Var Ankara’da

 

demirtas-gazi-mah-1 (1)

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in ardından kaos çıkabileceği uyarısında bulunarak, “Çıldırmış, aklını yitirmiş bir devlet var Ankara’da” dedi.

Diyarbakır’daki ‘Darbelere hayır, demokrasi hemen’ mitinginde konuşan Demirtaş, “15 Temmuz darbesine karşı meydanlara çıkmak Erdoğan’a destek vermek değildir. Darbeye karşıyız ama AKP’nin hatalarına da boyun eğip susmayacağız” dedi.

‘Makul devlet aklı yok’

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in de kaosla sonuçlanabileceğini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı, “Şimdi Cemaat adına herkesi tutukluyorlar. OHAL ile yetkileri genişletip diğer muhalifleri ezmeye çalışırlarsa kaos çıkar. Ortak makul devlet aklı, konuşabileceğiniz bir zihniyet yok. Çıldırmış, aklını yitirmiş, panik halinde bir devlet var Ankara’da” dedi.

‘Sevsinler sizin demokrasi şöleninizi’

Halkın demokrasi için meydana çıktığını söyleyen Demirtaş, televizyonların ‘demokrasi nöbetleri’ni canlı yayınlamasına da tepki gösterdi: “Sevsinler sizin demokrasi şöleninizi. 100 kişi bir araya gelse hemen canlı yayın yapıyorlar. Binler meydanlarda ama vermiyorlar. Halkımız demokrasi için meydanlara çıktı. Her akşam meydanlara çıkanlar, barış diye haykırın. Barışsız demokrasi olmaz.”

‘Darbeye de diktaya da karşıyız’

Darbeye karşı çıkmak için demokrat olmanın şart olduğunu belirten Demirtaş, askerden medet ummayacaklarını söyledi: “Darbeye karşı çıkmak demokrat olmak için şarttır. Şarttır ama yeterli değildir. Biz darbeye karşıyız ama diktaya da karşıyız. Askerden asla medet ummayacağız.”

Herkesin Cemaat adı altında tutuklandığını savunan Demirtaş, “Darbeciler bizi haksız bir şekilde tutuklamışlardır. Ama siz yapmayın. Adalet herkese lazım. Bize işkence yapmış olanlar, bizi tutuklayanlar var arasında. Kimseye işkence yapmayın” diye konuştu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.