Home » Featured » ‘El Nusra’ya Niye Kötü Diyorsunuz?’ Demişti

‘El Nusra’ya Niye Kötü Diyorsunuz?’ Demişti

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik suikastı üstlenen El Nusra’yı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha önce “El Nusra’ya niye kötü diyorsunuz?” sözleriyle savunmuştu.

Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik’in haberine göre, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik gerçekleştirilen suikastı “El Nusra Cephesi”, yani yeni adıyla “Fetih el Şam Cephesi” üstlendi. İnternet üzerinden yayınlanan Arapça kaleme alınmış bir mektup da, örgütün saldırıyı üstlendiğine dair dayanak olarak gösterildi.

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde El Kaide’den ayrıldığı ve ismini de “Fetih El Şam” olarak değiştirdiğini duyurmuştu.

Karlov’a ateş eden Mevlüt Mert Altıntaş isimli saldırgan polis, önce “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın” diye bağırmış, ardından da Arapça olarak El Kaide neşidi dillendirmişti.

Kilis-İdlip-Halep hattında bulunan ve geniş bir alanda Suriye iç savaşına dahil olan El Nusra’ya, Türkiye hükümeti tarafından silah ve mali destek sağlandığı sürekli gündemde. Öyle ki, El Nusra ve benzeri radikal İslamcı örgütlerin askeri savaş stratejisi ve taktiğini, Genelkurmay’ın subayları ve MİT tarafından belirlenip uygulamaya konulduğu da ileri sürülüyor. Suudi Arabistan ve Katar’ın da El Nursa’nın en büyük finansmancısı arasında olduğu biliyor.

ŞUBAT: EL NUSRA’YA NİYE KÖTÜ DİYORSUNUZ?

Türkiye’nin özellikle Halep üzerinde yürüttüğü politikada önemli bir görev verdiği El Nusra’ya dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da birçok kez açıklamalarda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Şubat 2016 tarihinde Saray’da düzenlediği 21’inci Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı bir açıklamada, El Nusra için şunları söylemişti: “Hem DAEŞ’in, hem rejimin hem de YPG’nin hedefi birbirleri değil, Suriye halkının gerçek temsilcisi olan muhaliflerdir. El Nusra da DAEŞ’e karşı savaşıyor. Ona niye kötü diyorsunuz? El Nusra kötü ama PYD’yle YPG iyi. Olay farklı. El Nusra’nın bulunduğu konum farklı olduğu için iyi teröristler, kötü teröristler”

HAZİRAN: EL NUSRA’YA NİYE TERÖR ÖRGÜTÜ DİYORSUNUZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Haziran 2016 tarihinde yine Saray’da yaptığı bir konuşmada, El Nusra Cephesi için, “Eğer DAİŞ’e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra’ya niye terör örgütü diyorsunuz?” ifadelerini kullanmıştı.

EKİM: PUTİN RİCACI OLDU, EL NUSRA İÇİN TALİMATI VERDİK

Aynı Erdoğan, adeta Türkiye-El Nusra ilişkisini bir itirafı olan açıklamayı ise 18 Ekim 2016 tarihinde yapmıştı. Rus Devlet Başkanı Vilademir Putin ile görüşen Erdoğan, bu görüşmeye dair sonrasında şunları söylemişti: “Sayın Putin ile Halep’i konuştuk. Saat 22.00 itibarı ile hava operasyonunu durduracaklarını ifade ettiler. El Nusra’nın orayı terk etmesi konusunda ricası oldu. Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatı verdik; onlar da bu çalışmayı yapmak suretiyle, ‘El Nusra’yı Halep’ten çıkarmak ve Halep halkının bu noktadaki huzurunu sağlamak için bir çalışmanın içerisinde olalım’ diye aramızda böyle bir mutabakatı görüştük.”

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.