Home » Featured » ‘En Uzun Vda’: Fidel Castro’yu 1 Milyon Kişi Uğurladı

‘En Uzun Vda’: Fidel Castro’yu 1 Milyon Kişi Uğurladı

kuba-fidel1

90 yaşındaki Castro’nun cuma günü hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Havana’daki Devrim Meydanı’nda düzenlenen veda törenine farklı ülkelerden gelen kitleler ve ülke liderleri dahil 1 milyon kişi katıldı. Meydan Küba bayrakları, Fidel ve Raul Castro ve Che Guevara’nın resimleri taşındı. Yüz binlerce kişi sık sık “Çok yaşa devrim,” “Fidel” ve “Ben Fidel’im” diye slogan attı.

Raul Castro: Mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz

Törende konuşan ve sık sık alkışlanan Raul Castro şunları söyledi: “Fidel’in prensipleri ve sözleri bu alanda yeniden yankılanıyor. ABD’nin baskıları karşısında Fidel’in, devrimin ve Küba bayrağının arkasında onurlu bir halk vardı. Fidel’in dediği gibi gençlik geleceğini ellerinde tutuyor. Burada Fidel’in önünde mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz.”

Correa: Adaletli bir dünya yaratmak için ilerlemeyi öğrendik

Törende Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Küba’nın sömürgeleştirilemeyeceğini belirterek, “Küba’yı işgal etmediler çünkü tüm ulusu kazanamayacaklarını biliyorlardı. Seninle birlikte sevgili Fidel, (Ernesto) Che (Guevara), (Camilo) Cienfuegos, (Hugo) Chavez adaletli bir dünya yaratmak için ilerlemeyi öğrendik. Komandante, son zafere kadar mücadele etmeye yemin ederiz” diye konuştu.

Çipras: Sosyalizm yolunun güllerle kaplı olmadığını gösterdi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipraş ise, “Küba’nın Fidel’i bize sosyalizm yolunun güllerle kaplı olmadığını gösterdi. Fidel, tüm dünyada bağımsızlık, özgürlük ve onur için yapılan mücadelelere ilham verdi” dedi.

Maduro: Misyonunu tamamlamanın ötesine geçti

Göreve geldiğinden bu yana Fidel Castro’yla yakın ilişkileriyle bilinen Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da efsanevi lideri “O, bu dünyadaki misyonunu tamamlamanın ötesine geçti. Çok az hayat bu kadar tam, bu kadar parlaktır. Bu dünyadan ele geçirilemeden göçtü” sözleriyle andı.

4 Aralık’ta defnedilecek

Havana’da düzenlenen törenin ardından Castro’nun külleri, Kübalı diktatör Fulgencio Batista’nın ülkeden kaçmasının ardından Castro’nun çıktığı zafer yolculuğunun rotasının tersi yönünde götürülecek.

Havana’dan başlayacak yolculuk, 3 Aralık’ta Küba devriminin ilk kurşununun atıldığı Santiago de Cuba’da son bulacak. Castro’nun külleri de 4 Aralık’ta buraya defnedilecek.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.