Home » AMERIKA » Erdoğan, CBS Kanalına Konuştu: ABD’yi Suçlamayacağım Ama…

Erdoğan, CBS Kanalına Konuştu: ABD’yi Suçlamayacağım Ama…

twoshot-turkeyABD’de yayın yapan CBS kanalında yayınlanan ’60 Dakika’ programına özel mülakat veren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinden Suriye’ye, FETÖ’den 15 Temmuz darbe girişimine kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, programda Steve Croft’un Türkiye-ABD ilişkilerine dair sorularını yanıtladı.

Son dönemdeki bazı ABD politikalarından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Erdoğan, ABD başkanlığına seçilen Donald Trump yönetimine dair beklentilerini de anlattı.

Fethullah Gülen’in ABD’de herhangi bir soruşturmaya tabi olmadan yaşamını sürdürmesi nedeniyle bu ülkenin yönetimini eleştiren Erdoğan, Gülen’in hala ABD’de kalmasının tüm Türk halkını rahatsız ettiğini vurguladı: “(Darbe girşimi için) ABD’yi suçlamayacağım ama halkım bu şekilde düşünecek. Neden hala bu adamı ülkenizde tutuyorsunuz? Onu orada tuttuğunuz sürece, hiç kusura bakmayın ama Türk milletinin ve halkının bakışı bu şekilde.

Barack Obama yönetiminin Suriye’deki krizi ele alma biçiminin de rahatsızlık kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu politikaların, Türkiye’nin güney sınırlarında güvenlik tehditlerinin ortaya çıkmasında rol oynadığına işaret etti. Suriye ile ilgili konuları hem ABD Başkanı Obama’ya hem de Başkan Yardımcısı Joe Biden’a aktardığını belirten Erdoğan, “Ancak bu konuları ciddi bir şekilde ele almada başarısız oldular ve bu bizi rahatsız etti” diye konuştu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.