Home » Featured » Erdoğan’dan Dokunulmazlık Yorumu

Erdoğan’dan Dokunulmazlık Yorumu

1034971800Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, odağında HDP’li milletvekillerinin olduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin TBMM Genel Kurulu’nda referanduma gerek kalmaksızın kabul edilmesini değerlendirdi.

Artvin’nin Yusufeli ilçesinde halka hitap eden Erdoğan, “Milletimiz diyordu ki ‘Biz bu millete ihanet edenleri Türk milletinin parlamentosunda görmek istemiyoruz’. İşte dün parlamentoda milletimizin dediği oldu” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Terörle mücadelede Rabb’im inşallah bizleri bir an önce zafere ulaştırsın diyorum. Bunlarla mücadelede Allah’ın izniyle şuna emin olun. Er veya geç zaferle bu iş noktalanacaktır ve şu andaki günler bunların iyi günleridir.

Erdoğan konuşmasında ayrıca “Arabalarında silah taşıyanlar şimdi Türkiye’den kaçmaya başladı” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yakınlığı ile bilinen Rudaw haber sitesi, haklarında fezleke hazırlanan HDP milletvekillerinden Faysal Sarıyıldız ile Tuba Hezer’in dokunulmazlık görüşmeleri öncesinde Türkiye’yi terk ettiğini öne sürmüştü.

HDP iddiayı yalanlamış, Sarıyıldız “Kaçmadım. 10 gün sonra Türkiye’ye döneceğim” demiş, Rudaw da dolayı bir özür mesajı yayımlamıştı.

Haklarında fezleke hazırlanmış 50’si HDP’li 138 milletvekilinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından yürürlüğe girecek.

‘Millet yüzde 80’le ders verecekti’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Ankara-Kültürpark’ta düzenlenen Rize Ticaret Odası Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada da dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna değinmişti.

Anayasa değişikliğine dair teklifin TBMM Genel Kurulu’nda 376 oyla kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, “Şimdi tabii bu, yolu kısalttı. Ama referanduma gidilseydi ne olacaktı biliyor musunuz? Onu da söyleyeyim size, millet en az yüzde 70, yüzde 80’le bir ders verecekti. Onlar bunu gördü” demişti.

Erdoğan, Güneydoğu’daki operasyonların da “nihai neticeyi alana kadar” devam edeceğini vurgulamıştı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.