Home » Featured » Ethem Sarısülük’ü Öldüren Polisin Hapis Cezası Para Cezasına Çevrildi

Ethem Sarısülük’ü Öldüren Polisin Hapis Cezası Para Cezasına Çevrildi

Gezi olayları sırasında vurulan Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili davada karar verildi. Sarısülük’ün ölümü ile ilgili yargılanan polis memuru 1 yıl 4 ay hapis cezasına çaptırıldı.

Ankara’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’a bir yıl dört ay 20 gün hapis ezası verildi. Mahkeme, cezayı adli para cezasına çevirdi.

Kızılay Meydanı’nda 1 Haziran 2013 günü yapılan protestolar sırasında silahından çıkan kurşunla Sarısülük’ün ölümüne neden olan polis Ahmet Şahbaz, Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan yedi yıl dokuz ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, kararı usulden bozarak, dosyayı yerel mahkemeye göndermişti. Davanın güvenlik gerekçesiyle Aksaray’da görülmesine ve tutuklu polis memuru Şahbaz’ın tahliyesine karar verilmişti.

Cezada üst üste üç indirim

Bugün görülen karar duruşmasında mahkeme Şahbaz’a ‘meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma‘ suçundan önce iki yıl hapis cezası verdi. Ancak 1/6 oranında indirim yapan mahkeme, cezayı önce bir yıl sekiz aya, sonra da iyi hal indirimiyle bir yıl dört ay 20 gün hapis cezasına düşürdü. Şahbaz’a verilen ceza daha sonra 10 bin 100 lira adli para cezasına çevirdi.

‘Kolluk kuvvetleri önce kollandı, sonra Ak Saray’da aklandılar’

Kararın açıklanmasının ardından Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, mahkemeye “Utansın, parası çoksa kendisi versin. Benim oğlum yatıyor, katil geziyor, parasını yiyor” diye tepki gösterdi.

Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz ise kararı ‘utanç’ diye niteleyerek, şu ifadeleri kullandı: “İfade özgürlüğü ve demokrasi var diyenler bu kararı görsünler. Bu karar nedir? Bu karar bir insanın ölümünün cezası katil Ahmet Şahbaz’a 10 bin 100 lira para cezası verildi. Bu ülkede bir insanı öldürdü, silahlı kolluk kuvveti. Verilen ceza ise 10 bin 100 adli para cezası. Bu kararı okurken insan utanır. Bir trafik cezasında bir insanın ölümüne neden olduğunda hapis cezası veriliyor, para cezasına veriliyor. Para cezasına çevrilmiyor. Kasten bir insan öldürüldü. Ama bu ülkede her zaman olduğu kolluk kuvvetleri önce kollandı, sonra Ak Saray’da aklandılar. Bizim mücadelemiz devam edecek. Bu dosya Ankara’dan neden buraya alındı. Ankara’dan buraya alınmasının nedeni 10 bin 100 TL para cezası. Bugün katil Ahmet Şahbaz, Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ödüllendirildi. Artık hiç kimse, bu ülkede hukukun olduğu, adaletin olduğunu herkesin mahkemelere güvenebileceğini söylemesin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.