Home » AMERIKA » FBI Tarafından Sorgulanan İbrahim Uyar’in Yeşil Kart Başvurusu Reddedilmiş

FBI Tarafından Sorgulanan İbrahim Uyar’in Yeşil Kart Başvurusu Reddedilmiş

57ed4bb018c7731a685620c2-2MÜSİAD’ın ABD direktörlüğünü yürüten İbrahim Uyar’in ABD’de kalıcı oturma izni almak için yaptığı Yeşil Kart başvurusunun reddedildiği öğrenildi.

Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafindanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan adına Amerikan siyasetine müdahale etmek için çalışmak ve TC hükümeti adına casusluk yapmak’ şüphesi ile sorgulanan İbrahim Uyar, MÜSİAD’ın ABD direktörlüğünün yani sira 2 yıl önce kurulan Türk-Amerikan Yönlendirme Ulusal Komitesi (The Turkish American National Steering Committee – TASC) isimli kar amacı gütmeyen ve 150 Türk Amerikan derneğini bir araya getirdiği söylenen çatı kuruluşun da eşbaşkanlığını da yapıyor.

Hürriyet geçtiğimiz günlerde verdigi haberde, ABD’de özellikle son iki yılda kurulup örgütlenen ve Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ile yakın çalışan TASC, Turkish Heritage gibi bazı Türk-Amerikan derneklerinin Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından mercek altına alındıklarını ve MÜSİAD’ın ABD direktörlüğünü yürüten İbrahim Uyar’in ABD’de kalıcı oturma izni almak için yaptığı Yeşil Kart başvurusunun reddedildiği yazdı.

TASC geçtiğimiz Nisan ayında #Lethistorydecide sloganı ile, ABD’nin çeşitli kentlerinde organizasyonlar düzenlemişti.

TASC Türkiye’de ki 15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde de ABD’de Beyaz Saray önünde “Darbeye Karşı Demokrasi” mitingi düzenlemiş ve New York Times’a tam sayfa FETÖ ilanı vermişti.

Kuruculuğunu İbrahim Uyar, Günay Ovunc, Derya Taşkın ve Murat Güzel’in yaptığı çatı kuruluşun Yönetim Kurulu, İbrahim Uyar, Günay Ovunc, Derya Taşkın, Murat Güzel, Dr. Ahmet Aydilek, Oya Bain, Ali Çınar, Halil İbrahim Danışmaz, Ergün Kırlıkovalı, Aydın Mamedov, Halil Mutlu, Mustafa Tuncer, Metehan Oğuz, Ebubekir Tuncer ve Behram Turan’dan oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eylül ayında gerçekleştirdiği New York seyahatinde ‘Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesine‘ teşekkür ederek “Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin faaliyetlerinden duyduğum memnuniyeti bir kez daha dile getirmek istiyorum. Bu Amerika’da ihtiyaç duyduğumuz bir mekanizmaydı. Amerika Birleşik Devletlerindeki Türk Amerikan dernekleri ve çatı kuruluşlarını esnek bir çerçeve içinde ortak bir paydada birleştirmeyi hedefleyen bu komiteyi, hep birlikte desteklemeliyiz. Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme komitesinin amacı diğer derneklerin ve çatı kuruluşlarının yerini almak değildir. Komite önde gelen dernek ve çatı kuruluşlarının ortak meselelerde hep birlikte, süratle ve etkin bir şekilde harekete geçmek kabiliyetini artırmayı hedefliyor. Bu komiteyi hep beraber sahiplenerek, etkin bir şekilde işleyen bir mekanizma haline getirmek, herşeyden önce sizlerin yararına olacaktır.” demişti.

Halen Türkiye’de bulunan İbrahim Uyar ise geçtiğimiz günlerde Hürriyet’e yaptıgı açıklamada “Bana temmuzda gelen FBI yetkilileri bir ihbar alındığını ve bunun değerlendirildiğini söylediler. Bana daha çok MÜSİAD ve TASC’ın faaliyetleri için ‘Dışarıdan yardım alıyor musunuz’ dediler. Ben de almadığımızı, kanunen de böyle bir yardım alamayacağımızı söyledim. Fetullah Gülen cemaatinin kendilerine bunu engel engel olarak görmesi de söz konusu.” demişti.

İncelemenin bir soruşturmaya dönüşüp dönüşmediği bilinmiyor. TASC geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak kendileri hakkında bir FBI soruşturması olmadığını savundu.

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) Kamuoyu ve Basın Açıklaması

Amerika Birleşik Devleti başkenti Washington ve bölgesinde yaklaşık 150’den fazla Türk Amerikan derneği ve 25‟i aşkın Türk camiinin bu bölgede sesi olan , kar amacı gütmeyen bir çatı kuruluşu olan TASC`in aylık yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirmiştir.

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) aylık toplantısını Eş Başkanı Günay Evinch ,Genel Sekreter Derya Taşkın ve Sayman Murat Güzel’in katılımıyla gerçekleştirmiştir. 28 Eylül 2016’da gerçeklesen toplantı sonucunda oy birliği ile Nevin Bakir yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. Toplantıda bulunmayan Yönetim Kurulu Eş Başkanı İbrahim Uyar ve yönetim kurulu üyeleri Oya Bain, Mustafa Tuncer, Ergun Kirlikovali, Ali Çınar, Ebubekir Tuncer, Halil Mutlu, Halil İbrahim Danışmaz, Ahmet Aydilek, Aydın Mamedov ve Dr. Behram da dahil olmak üzere bu kararı onaylamıştır. Ayrıca Bülent Başol yönetim kurulu tarafından “Yönetim Kurulu Danışmanlığı” ‟na getirilmiştir .

Yönetim Kurulu Üyelerimizden Oya Bain “Proje ve Fon Oluşturma Başkanlığına”, Mustafa Tuncer “Halkla İlişkiler Komitesi Başkanlığına”, Murat Güzel ve Ali Çınar‟ın eş–başkan olarak “Sivil Katılım Komitesi Başkanlığı “ görevlerine getirilmelerine yönetim kurulu oy birliği ile karar vermiştir.

TASC Amerika Birleşik Devleti başkenti Washington ve bölgesinde yaklaşık 150’den fazla Türk Amerikan derneği ve 25‟i aşkın Türk camiinin bu bölgede sesi olan , kar amacı gütmeyen bir çatı kuruluşudur. TASC laik ve muhafazakar kesim dahil olmak üzere Amerikalı Türk toplumunun geniş çeşitliliğini temsil etmektedir. TASC tamamen özel bağışlarla finanse edilmekte olup herhangi bir devlet finansman desteğine sahip değildir. Ayni zamanda TASC herhangi bir yabancı kurulusu temsil etmemekle birlikte hiçbir şekilde Türkiye veya Amerika merkezli herhangi bir federal yahut yerel bir soruşturmaya maruz kalmamıştır. Özellikle belirtmek isteriz ki TASC Amerika’da pilot okullar ,göçmenlik ve seçim konularında hile yaptığı iddia edilen hakkında soruşturma başlatılan Fethullah Gülen ağı ile hiçbir şekilde bir ilişkisi bulunmamaktır.

Kamuoyuna Saygılarımızla

TÜRK-AMERİKAN ULUSAL YÖNLENDİRME KOMİTESİ YÖNETİM KURULU

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.