Home » AMERIKA » FBI’dan Türk Derneklerine İnceleme

FBI’dan Türk Derneklerine İnceleme

fbi

ABD’de son iki yılda örgütlenen bazı Türk-Amerikan dernekleri hakkında FBI’ın temmuz ayında inceleme başlatıldığı ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ile yakın çalışan dernekler incelemenin hedefinde.

Bu kapsamda FBI’ın iki yıl önce kurulan ve 100’den fazla Türk-Amerikan derneğinin desteğiyle hareket eden Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) ile ABD’deki örgütlenme ağını genişleten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) yöneticileri, İ.U., M.T. ve H.İ.D.’yi ziyaret edip soru sordukları belirtildi.

Temmuzda başlayan incelemelerin ardından İ.U’nun ABD’de kalıcı oturma izni başvurusunun reddedildiği belirtildi.

İ.U. ise konuyla ilgili, “Bana temmuzda gelen FBI yetkilileri bir ihbar alındığını ve bunun değerlendirildiğini söylediler. Bana daha çok MÜSİAD ve TASC’ın faaliyetleri için ‘Dışarıdan yardım alıyor musunuz’ dediler. Ben de almadığımızı, kanunen de böyle bir yardım alamayacağımızı söyledim. Fetullah Gülen cemaatinin kendilerine bunu engel engel olarak görmesi de söz konusu” diye konuştu.

İncelemenin bir soruşturmaya dönüşüp dönüşmediği bilinmezken, dün açıklama yapan TASC, kendileri hakkında bir FBI soruşturması olmadığını savundu.

Leave a Reply