Home » AMERIKA » Gülen Pennsylvania’dan Konuştu

Gülen Pennsylvania’dan Konuştu

Fethullah Gülen, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un uğradığı suikastle ilgisi olduğuna dair suçlamaları reddetti.

Fethullah Gülen, Pennsylvania’da kaldığı komplekste yaptığı ve yabancı haber ajansları tarafından yayınlanan açıklamasında, Rusya Büyükelçisi’ne yönelik suikast ve katiliyle ilgili bir bağlantısı olmadığını söyledi.

Gülen, Karlov’un öldürülmesini de kınadı. Fethullah Gülen, olası diğer suikastlarda da kendilerinin suçlanacağı yönünde izlenim aldığını vurguladı.

1999 yılından bu yana ABD’nin Pensilvanya eyaletinde ikamet eden Gülen, Amerikan Associated Press ajansına gönderilen video mesajında kendisini Karlov suikastinden sorumlu tutan Türk hükümetine suçlamalarda bulundu.

Türk hükümetini Gülen cemaatine iftira atmakla suçlayan Gülen, “hükümetin başka suikastlere zemin hazırlayıp, suçunu cemaatin üzerine atabileceği” iddiasını dile getirdi. Gülen, “Dünyayı bu tür suçlamaların doğruluğuna ikna etmeleri mümkün değil” diye konuştu.

Türk hükümeti, Rus büyükelçiye suikast gerçekleştiren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın Gülen yapılanmasının mensubu olduğunu açıklarken, Kremlin’den yapılan açıklamada, Karlov suikastinin arkasında kimin bulunduğunu söyleyebilmek için henüz erken olduğu belirtilmişti.

Rus parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, “Büyükelçi Karlov’u katledenler, Rusya’nın Türkiye dahil diğer ülkelerle olan işbirliğini durdurma girişimlerinde hiçbir şekilde başarılı olamayacaklar” açıklamasını yaptı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.