Home » Featured » MHP’li Muhalifler: 15 Mayıs Pazar Günü Kurultayın Yapılacağı Adreste Olacağız

MHP’li Muhalifler: 15 Mayıs Pazar Günü Kurultayın Yapılacağı Adreste Olacağız

mhp-genel-baskan-adaylari-kimler-kurultay-ne-zamanMHP’de krize dönüşen olağanüstü tüzük kurultayı süreciyle ilgili bir araya gelen genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, ortak kararlarını yazılı olarak duyurdu.

MHP genel başkan adayları Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan, yılan hikayesine dönen ‘olağanüstü kurultay’ sürecinde valiliğin, ‘Yapılmayacak’ yönündeki açıklamasına yanıt verdi: “Yarın saat 10’da kurultayımızın yapılacağı adreste olacağız.

MHP’de muhalifler tarafından pazar günü yapılacağı açıklanan olağanüstü kurultaya Ankara valiliğinden izin çıkmamış, valilik açıklamasında, “Valiliğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır” denmişti.

Dört adayın ortak metninde yer alan ifadelerden bazıları şu şekilde: “MHP Olağanüstü Tüzük Kurultayı için yeterli imza ve mahkeme kararları mevcutken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bizzat müdahil olması ile beraber hukuk dışına çıkılmış ve Ankara Valiliği başta olmak üzer kolluk kuvvetleri marifetiyle engellenmesi talimatı verilmiştir. Bu hükümetin ve AKP’nin MHP kurultayına doğrudan müdahalesidir ve kabul edilemez bir durumdur. MHP’nin bir iç meselesi olan tüzük kurultayı AKP ve hükümetin meselesi haline gelmiştir. Bir saatte başbakan değiştiren, iki saatte kongre kararı alan zihniyet MHP tüzük kurultayını yaptırmamak için hukuku ayaklar altına almıştır. Unutulmasın ki adalet bir gün herkese lazım olacaktır. Özellikle de hukuku bugün siyasi çıkarları için ayakları altına alanlarda. Bu hükümetin siyasi komplolarına alet olan bürokratlar da hukuk önünde hesap vereceklerdir. Bütün bu Anayasa ve yasaların çiğnenmesi ve filli baskılar ve engellemelere rağmen, biz MHP genel başkan adayları 15 Mayıs saat 10:00’da kurultayımızın yapılacağı adreste olacağımızı bildiririz.

Olağanüstü kurultayda amaç ne?

MHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi yapılamıyor ancak tüzük değişikliği gerçekleştirilebiliyor.

Muhalifler olası bir kurultayda tüzüğü genel başkan seçimi yapılabilecek biçimde değiştirerek, sonraki olağanüstü kurultayla genel başkan seçimine gitmeyi planlıyor.

En güçlü genel başkan adayı Meral Akşener kişisel twitter hesabında saat 13.00’de kurultaya ilişkin bir basın toplantısı yapacağını duyurdu.

Ne olmuştu?

Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 8 Nisan’daki ilamıyla MHP olağanüstü kongresinin toplantıya çağrılması ve gerekli işlemlerin icrası hususunda bir çağrı heyeti (kayyum) oluşturulmuştu.

Kongre için görevlendirilen heyet, 15 Mayıs tarihinde olağanüstü kongre çağrısı yapmıştı. Ancak olağanüstü kurultay süreci yerel mahkemeler tarafından durdurulmuştu.

Genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin olağanüstü kongre kararının engellenmesine yönelik itiraz kararını kabul edilmesi halinde 15 Mayıs’ta kongrenin gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Son olarak Ankara 2. İcra Mahkemesi, MHP’de olağanüstüsü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etmişti. Bu karardan birkaç dakika sonra Gemerek’teki Asliye Hukuk Mahkemesi, olağanüstü kongreyle ilgili yeni bir tedbir kararı almıştı.

Bunun üzerine açıklama yapan parti avukatı Yücel Bulut, kongrenin yapılamayacağını söyleyerek, polisi göreve çağırmıştı.

Dün akşam saatlerinde ise Ankara 25’inci İcra Müdürlüğü, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararının hala geçerli olduğunu ve kongrenin toplanamayacağını duyurmuştu. Son olarak da valiliğin, kongrenin yapılamayacağına dair kararı gelmişti.

Leave a Reply