Home » Featured » HDP Binalarına Saldırılar

HDP Binalarına Saldırılar

Kayseri’de 14 askerin yaşamını yitirdiği saldırının ardından bazı HDP binalarına saldırılar düzenlendi. HDP yaşananları ‘provokasyon’ olarak nitelerken, İçişleri Bakanlığı “Tedbir alınmadığı iddiası gerçek dışıdır” dedi.

Kayseri’de 14 askerin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından HDP’nin bazı il ve ilçe binaları hedef alındı.

İstanbul Beylikdüzü’ndeki HDP binasına akşam saatlerinde saldırı düzenlendi. DHA’nın haberine göre bir grup HDP’nin İstanbul Beylikdüzü ilçe başkanlığını ateşe verdi. Yüzleri maskeli kişilerin kapıyı kırarak HDP ilçe başkanlığına girdiği, eşyaları dağıtıp ateşe verdikten sonra kaçtığı kaydedildi. İhbar üzerine olay yerine polis ve itfaiye ekiplerinin sevk edildiği belirtildi. Saldırganların ofisi terketmelerinin ardından binada patlama meydana geldiği ifade edildi. Patlamada bir polis ve bir güvenlik görevlisi hafif yaralandı. Patlamanın binada bulunan tüpün patlaması sonucu meydana geldiği belirtiliyor.

Beylikdüzü’nün yanı sıra Kocaeli’de parti binasına ateş açıldığı bildirildi. HDP yönetimi İstanbul Beykoz, Bayrampaşa, Eyüp, Beylikdüzü, Bağcılar, Üsküdar ve Kartal, Erzincan, Ankara Yenimahalle, Çanakkale, Kocaeli Darıca il ve ilçe binalarının saldırıya uğradığını duyurdu.

Kayseri’de dün düzenlenen bombalı saldırıda 14 asker yaşamını yitirdi, 56 kişi ise yaralanmıştı. Saldırının ardından HDP il binasına bir grup tarafından saldırı düzenlenmiş, ofis ateşe verilmiş, partinin tabelası da sökülmüştü. Saldırganlar binaya üç hilalli bayrak asmış, ardından CHP, EMEP ve DİSK binaları da hedef alınmıştı.

HDP Şişli İlçe Örgütü binasına saldırı

HDP Şişli İlçe Örgütü önünde toplanan 15-20 kişilik bir grup ırkçı sloganlar atıp sokağa asılı HDP bayraklarını yaktı.

HDP Şişli binası önünde üzerinde üç hilal ve bozkurt motifleri ile “rehber kur-an hedef turan” yazısı bulunan bayraklar taşıyan 15-20 kişilik ırkçı bir grup HDP ve yöneticileri aleyhine ırkçı sloganlar attı.

Sokakta asılı HDP bayraklarını koparıp yakan grup bu sırada “Bozkurtlar burada, Çakallar nerede” sloganları attı. Olay yerine gelen polis ekipleri grubu uzaklaştırdı.

HDP: Yaşananlar provokasyon

HDP il ve ilçe binalarına yönelik saldırıların ardından yaşananları, “provokasyon” diye nitelendirdi. HDP yönetimi yaptığı açıklamada, tedbir alınmadığını belirterek, “Yetkililerin telefonlarımıza çıkmamaları, saldırganların kimler tarafından himaye ve teşvik edildiklerini gösteriyor. Bu saldırıları önlemeye yönelik tedbir almayanlar bu provokasyonlara fırsat veriyorlar” ifadesine yer verdi.

İçişleri Bakanlığı: İddialar gerçek dışı

İçişleri Bakanlığı HDP binalarına yönelik saldırılarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bir siyasi partinin kendi binalarına yönelik olarak gerçekleşen eylemlere ‘güvenlik kuvvetlerimizin tedbir almadığına, ayrıca yetkililerin telefonlara cevap vermediğine’ ilişkin değerlendirmeler tamamen gerçek dışıdır” denildi. İçişleri Bakanlığı, sorumluların cezaladırılacağını belirterek, “Provokasyonlara fırsat vermemek üzere, bakanlığımızca, tüm güvenlik birimlerimize tedbir alınması ve eylem yapanlar hakkında hemen işlem yapılması talimatı verilmiştir” dedi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.