Home » Featured » Hukuku çiğneyenler ulusal egemenlikten bahsedemez

Hukuku çiğneyenler ulusal egemenlikten bahsedemez

Kilicdaroglu

Hukuku çiğneyenler ulusal egemenlikten bahsedemez

Kılıçdaroğlu, konuşmasında ‘hukuk ve demokrasi’ vurgusu yaptı. Ulusal egemenliğin sandıktan çıkan oy sayısına bağlı bir kavram olmadığını, kuvvetler ayrılığını ayak bağı olarak görenlerin, halkın iradesine saygı duyduklarını iddia edemeyeceklerini anlattı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki 23 Nisan özel oturumunda hükümetin yolsuzluk operasyonları sonrasında ortaya koyduğu uygulamalar üzerinden Başbakan Erdoğan’a sert suçlamalar yöneltti. Kılıçdaroğlu, “Kararlarını beğenmedikleri zaman Anayasa Mahkemesi’ne bile meydan okuyanlar ve yolsuzluk soruşturmalarına hukuku dinamitleyerek cevap verenler, sadece Anayasa’yı değil ulusal egemenliği de çiğnemektedirler.” dedi. Kuvvetler ayrılığını ayak bağı olarak görenlerin, halkın iradesine saygı duyduklarını iddia edemeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, tarafsız ve bağımsız yargının olmadığı; yasama organının etkisizleştirildiği bir düzeni sürdürmenin de ulusal egemenliğin kaynağı olan milleti hiçe saymak olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında ulusal egemenliğin, çoğulcu bir rejim, temsilde adalet ve hukukun üstünlüğü meselesi olduğunu belirterek, çoğunluğun güçlü, güçlünün de haklı olduğu; yurttaşların baskı, korku, yasaklar, kin, yoksulluk ve istikrarsızlık tehditleriyle yönlendirildikleri bir sistemin çoğulcu olmadığını ifade etti. “Sandıktan çıktım, ne istersem yaparım” anlayışının ulusal egemenlik kavramıyla bağdaşmadığını anlatan CHP lideri, “Ulusal egemenlik, sandıktan çıkan oy sayısına bağlı bir kavram değildir. Egemenlik, en son ferdine kadar bütün ulusundur. Sayısal çoğunluğu egemenlik olarak anlamak ve kullanmaya kalkışmak ulusal iradenin inkârıdır, istismarıdır. Böyle bir yönetim tarzına demokrasi ve cumhuriyet kelimeleri de yakışmamaktadır. Demokrasi, özgür yurttaşların, özgür medyanın, oy sandığına hapsolmayan bir iktidar anlayışının rejimidir. Demokrasi, iktidarların, egemenliğin kaynağı olan halka belirli aralıklarla ve sandıktan sandığa değil, her gün hesap verdikleri bir rejimin adıdır.” şeklinde konuştu.

23 Nisan’ın çocuklara bayram olarak armağan edildiğini hatırlatırken, çocukların ufkunun kin ve nefretle değil sevgi ve dürüstlükle çizildiği zaman Türkiye’nin kalkınıp ilerleyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz çocuklarımızı bilime dayalı; sevgiyle dolu-nefretten uzak; yüzünü geleceğe dönmüş, korkulardan uzak bir eğitim sistemiyle yetiştirmek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki özgür ve eşit bir gelecek, özgürce yetişen nesillerle mümkündür. Sözlerime son verirken, bu yıl, grubum adına, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, temel hak ve özgürlükleri için canlarını feda eden gençlerimizin ve bir sabah evinden çıkarak Türkiye halkının kalbine gömülen Berkin Elvan’ın güzel anısına adıyorum.”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.