Home » Featured » IŞİD Elindeki 4 Türk Askerini Öldürdüğünü İddia Etti

IŞİD Elindeki 4 Türk Askerini Öldürdüğünü İddia Etti

IŞİD esir tuttuğu iki Türk askerini yaktığını iddia etti. IŞİD askerleri yakarak öldürdüğüne dair bir video da yayınladı.

İddia sosyal medyada, Sputnik’in internet sitesinde ve istihbarat konularında uzmanlaşan Amerika kaynaklı SITE sitesinde yer aldı.

Rus Sputnik’e göre 2 Türk askeri de silahla infaz edildi

Sputnik’in haberine göre IŞİD, kaçırdığı iki Türk askerini yakarak öldürdüğünü gösteren bir video yayınlarken; Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında esir aldığı Özel Kuvvetler mensubu 2 Türk askerini de başlarına kurşun sıkarak öldürdü.

Haberde IŞİD’in, geçen yıl kaçırdığı Serter Taş ile asker olduğunu iddia ettiği Fethi Şahin ve geçtiğimiz ay El Bab bölgesinde rehin aldığı Özel Kuvvetler mensubu Astsubay Kıvanç Kaşıkçı ile Muhammed Duran Keskin‘i öldürdürdüğü iddia ediliyor.

IŞİD’in yayınladığı videoda Taş ve Şahin’in yakılarak öldürüldüğü görülürken, El Bab’da rehin alınan Kaşıkçı ile Duran ise başlarına kurşun sıkılarak öldürüldü. Videoda, Kaşıkçı ve Duran’ın El Bab bölgesinde yakalanmalarına dair görüntülere de yer verildi.

Öte yandan videoda bir IŞİD militanı Türkçe konuşarak Türkiye’deki militanlarına saldırı çağrısında bulundu.

IŞİD, 29 Kasım günü akşam saatlerinde Suriye’nin El Bab kentinin Ed Dana köyü yakınlarında Türk askerlerine saldırarak Özel Kuvvetler Üyesi Astsubay Kıvanç Kaşıkçı ile Muhammed Duran Keskin’i kaçırmıştı.

Asker Serter Taş ise 1 Eylül 2015 tarihinden beri IŞİD’in elinde tutuluyordu.

Videodaki görüntülerin gerçek olup olmadığına dair Türkiyeli yetkililerden açıklama yapılmadı.

Reuters da ulaştığı Türkiyeli yetkililerin konuya dair yorum yapmadığını yazdı. Telegraph gazetesi de Fransa Haber Ajansı AFP’nin olaya dair haber geçtiğini yazdı.

Türkiye’de videoyla ilgili haberlerin yayılması üzerine Twitter erişimi engellendi.

soL haber portalin’a erişim engeli getirildi.

Leave a Reply