Home » Featured » İstanbul’da “Teslim Olmayacağız” Mitingi

İstanbul’da “Teslim Olmayacağız” Mitingi

36458075_401Haziran Hareketi’nin çağrısıyla onlarca siyasi parti ve sivil toplum kuruluşundan binlerce kişi, Kartal’daki mitingde bir araya geldi. Göstericiler, darbe sonrası ilan edilen olağanüstü halin kaldırılmasını talep etti.

Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) çağrısıyla İstanbul’un Kartal ilçesinde “Teslim olmayacağız” sloganıyla düzenlenen mitinge katılan binlerce kişi, 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının kaldırılmasını istedi. Kanun hükmünde kararnamelerin durdurulmasını talep eden göstericiler, “Başkanlık sistemine hayır” dedi.

Mitingin katılımcılarından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş, partisinin eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’la birlikte toplam 10 milletvekilinin tutuklanması sonrası askıya aldıkları Meclis çalışmalarına yeniden etkin biçimde katılma kararı aldıklarını da burada açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği’yle birlikte onlarca siyasi parti ve sivil toplum örgütü, mitingin destekçileri arasındaydı.

Miting, polisin olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı. Meydanı barikatlarla çeviren polis, katılımcıları tek tek arayarak meydana aldı. Miting, Suruç ve Ankara’daki bombalı intihar saldırıları sonucu ölenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

TKP Genel Başkanı Erkan Baş: Kürt halkının sesini duyurmak zorundayız

Mitingin ilk konuşmacısı BHH adına kürsüye çıkan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Başkanı Erkan Baş’tı. Baş, “Gün bugündür. Temsilcileri zorla cezaevine atılan Kürt halkının sesini duymak zorundayız. Sadece düşünceleri için cezaevine atılan gazetecilerin sesini duymak zorundayız. Gün bugündür. Tek bir kurtuluş vardır. O da bu ülkenin bütün halklarının iktidara el koymasıdır” dedi.

TKP lideri Baş, sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla kesilen konuşması sırasında iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) sert eleştiriler yöneltti. 15 Temmuz’daki darbe girişimine de karşı durduklarını belirten Baş, “Bugün burada tarihi bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Sadece tarihi bir buluşma için gelmedik buraya. Bu iktidarı yıkacağız demek için toplandık” diye devam etti.

Baş, mitingin iki mesajı olduğunu söyledi: “ İlki Ankara’ya. Ne yaparsan yap, bizi teslim alamayacaksın. İkincisi, Türkiye halkına. Recep Tayyip Erdoğan’ı padişah yaptırmayacağız. Sana cumhuriyeti yıktırmayacağız.

HDP İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş: Mecliste daha etkin olacağız

Baş’tan sonra kürsüye çıkan HDP İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş, parlamentonun üçüncü büyük partisinin temsilcisi olarak konuştuğunu belirterek, Demirtaş ve cezaevindeki diğer tutuklu milletvekillerinden selam getirdiğini söyledi.

HDP’li 10 milletvekilinin tutuklanmasından sonra partisinin fiilen Meclis çalışmalarından çekildiğini hatırlatan Erbaş, son birkaç gün içinde yaptıkları yoğun toplantılar sonucu aldıkları kararı açıkladı.
Erbaş, “Tecavüzcüleri aklayan yasa tartışmalarını hep beraber gördük. HDP olsaydı bu kadar kolay tartışılır mıydı bu yasa. Bu yeni durumdan sonra parlamentodaki çalışmalarda daha fazla daha etkin şekilde yer alma kararı verildi. Bunu buradan açıklıyoruz” dedi.

HDP’li yönetici, OHAL şartlarında referandum yapılamayacağını ancak AKP’nin bu koşullarda yeni bir düzen getireceğini söyledi. Erbaş, AKP’ye karşı hepimizin kendisini gözden geçirmesi ve birlikte hareket etme şartlarını zorlaması gerekir. O yüzden, parti olarak laik, demokratik, eşit yurttaşlıktan, kadın özgürlüğünden yana, ekoloji mücadelesi veren güçlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz” diye devam etti.

EMEP İstanbul İl Başkanı Gerçek: En küçük demokratik talep bastırılıyor

Kartal mitinginin son konuşmacısı İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına kürsüye çıkan Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek oldu. Gerçek, daha sonra Kürtçesi de okunan konuşmasında, Suriye’deki savaşın derinleşmesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çatışma ve yıkımlardan AKP hükümetini sorumlu tuttu.

İktidarın 15 Temmuz’daki darbe girşimini “Allah’ın bir lütfu” olarak gördüğünü söyleyen Gerçek, “Ve muhalif kesimlerden kurtulmak için bir fırsat saymıştır. İlan edilen OHAL’le birlikte, artık en küçük demokratik talep bile bastıtılmaktadır. OHAL, toplumun tüm muhalif kesimlerini susturmanın, teslim almanın bir aracıdır” dedi.

EMEP’li yönetici, “Bizler, bu ülkenin işçi ve emekçileri, ezilen halkları, gençleri ve kadınları olarak; geleceğimizi asla teslim etmeyeceğiz, susmayacağız, teslim olmayacağız” diye devam etti.

CHP mitinge katılmadı 

CHP, HAZİRAN’ın düzenlediği, birçok sivil toplum kuruluşunun da destek olduğu ‘Teslim olmayacağız’ adlı mitinge son dakika hamlesiyle katılmama kararı aldı.

Olağanüstü hal (OHAL) altında basına ve muhalif kesimlere yönelik baskılara karşı kemikleşen ‘Teslim olmayacağız’ sloganı, bugün Kartal’da düzenlenen mitingin de şiarı olmuştu. CHP, bundan birkaç gün önce mitinge katılacağını duyurmuştu.

Partiye yakınlığıyla bilinen Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, CHP İstanbul il başkanlığı, ‘provokasyona açık bir ortamın oluşması’ gerekçesiyle mitinge katılmama kararı aldı. Odatv’yse, parti teşkilatının İstanbul’daki 220 bin üyesine bu kararı SMS mesajıyla ilettiğini aktardı.

Kartal’daki mitinge katılmayan CHP, darbe girişiminin ardından Yenikapı’da düzenlenen ’15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi’ adlı mitinge katılma kararıyla hayli eleştirilmişti. İktidar, OHAL uygulamalarını eleştiren CHP’yi sık sık ‘Yenikapı ruhu’na atıfta bulunarak eleştiriyor.

CHP, günlerdir iktidara yakın yazarlarca mitinge HDP’nin de destek vermesi nedeniyle sert biçimde eleştiriliyordu.

Kartal’daki miting, müzik gösterileri eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.