Home » Featured » İstanbul’daki Saldırıyı TAK Üstlendi

İstanbul’daki Saldırıyı TAK Üstlendi

İstanbul’un Beşiktaş semtinde meydana gelen terör saldırılarında ölenlerin sayısı 39’a yükseldi. Saldırıyla ilgili olarak 13 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cumartesi gecesi İstanbul’un Beşiktaş semtinde meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor. Saldırı sırasında yaralanarak hastaneye kaldırılan bir sivilin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı, ölü sayısının 39’a yükseldiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırı sonucu 30’u polis memuru, 8’i sivil olmak üzere 39 kişinin yaşamını yitirdiğini, bir kişinin ise kimliğinin tespit edilemediğini açıkladı. Soylu, yaralanan toplam 155 kişiden 14’ünün yoğun bakımda, 5’inin ameliyatta olduğu bilgisini verdi.

13 şüpheli gözaltında

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili 13 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Terör saldırısını PKK’nın uzantısı olarak bilinen TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütü üstlendi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul’daki saldırıda polisin hedef alındığını belirterek, “En az 300-400 kiloluk bir patlayıcının kullanıldığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor” açıklaması yaptı.

Cumartesi gecesi Vodafone Arena’da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında saat 22:29’da ilk patlama çevik kuvvet ekiplerinin beklediği noktada meydana gelmiş, yaklaşık 45 saniye sonra çevik kuvvet otobüslerine doğru yürüyen canlı bomba, polisler tarafından durdurulması üzerine kendini patlatmıştı.

Türkiye çapında teröre lanet yürüyüşleri gece boyunca da devam etti. Saldırı nedeniyle pazar günü ülke çapında milli yas ilan edilmişti.

Erdoğan: Saldırıyı düzenleyenler daha ağır bedeller ödeyecek

Pazar günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde saldırıda yaşamını yitiren beş emniyet mensubu için tören düzenlendi.

Törenin ardından saldırıyla ilgili gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Büyük ihtimalle bölücü PKK örgütünün marifeti olduğuna hiçbir tereddüdümüz yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Haseki Hastanesi’nde yaralıları ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Erdoğan, saldırıyı gerçekleştirenlerin “daha ağır bedeller ödeyeceklerini” söyledi.

Daha sonra İstanbul’da Erdoğan başkanlığında bir güvenlik toplantısı düzenlendi. Erdoğan’ın yanı sıra Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı toplantı yaklaşık iki saat sürdü. Toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.