Home » Featured » Kayseri’de üniversite önünde patlama: 14 asker hayatını kaybetti, 56 yaralı

Kayseri’de üniversite önünde patlama: 14 asker hayatını kaybetti, 56 yaralı

Kayseri’de üniversite önünde patlama: 14 asker hayatını kaybetti, 56 yaralı

Kayseri Erciyes Üniversitesi kampusu önündeki bombalı araç saldırısında 14 asker yaşamını yitirdi, 56 kişi yaralandı.

Yakınlardaki 1’inci Komando Tugayı’ndan çarşı iznine çıkan askerlerin yanısıra sivillerin de bulunduğu halk otobüsünün hedef alındığı bombalı araç saldırısı, 08.45 sıralarında gerçekleşti.

Saldırıda yaralananlar yakınlardaki hastanelere ambulanslarla kaldırıldı.

Hastane kaynaklarından bilgi alan Reuters, saldırıda en az 25 kişinin yaralandığını bildirdi.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, “Maalesef şehit ve yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Menfur bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bomba yüklü bir aracı hainler, halk otobüsünün geçişi sırasında patlattılar. Halk otobüsünde sivil vatandaşlarımız ve askerlerimiz vardı” dedi.

TSK: İzne çıkan er ve erbaşlarımızı taşıyordu

Türk Silahlı Kuvvetleri ise patlamada izne çıkan er ve erbaşlardan 13 askerin hayatını kaybettiğini, 48 askerin yaralandığını duyurdu. TSK, sivil yaralıların da olabileceğini aktardı.

Açıklamada şunlar söylendi: “17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08.45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir.”

‘Terör saldırısı’

Kayseri DHA Büro Şefi Oktay Ensari, patlamanın halk otobüsüne 71 plakalı bir aracın çarpmasıyla gerçekleştiğinin görüldüğünü, otobüste yakınlardaki tugay komutanlığından hafta sonu iznine çıkan askerlerin olduğunun sanıldığını belirtti.

Ensari, şunları söyledi: “Terör saldırısı olduğu netleşti. Görgü tanıkları 71 (Kırıkkale) plakalı bir araç olduğunu belirtiyor. Otobüs, hareket halindeyken bir araç geliyor ve bombayı patlatıyor. İddialar bu yönde. Ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bir açıklama yok. Kampüs alanı ile olay yeri arasında 1 kilometre kadar bir mesafe var. Yaralılar hem fakülte hastanesine hem diğer hastanelere gönderiliyor. Bunun bir terör saldırısı olduğu netleşti. Tüm yaralılar olay yerinden alınıp hastaneye götürüldü.”

İHA’nın haberine göre patlamadan yaralı kurtulan bir kişi, bombalı aracın otobüsü takip ettiğini söyledi. İHA’nın asker olduğunu belirttiği kişi, “Araç otobüsü takip ediyordu, yan yanaydık sürekli” dedi.

Tugay hedef alındı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak şunları söyledi: “Muhtemelen çarşı iznine çıkan askerlerimizin içinde olduğu halk otobüsüne bombalı araç girişimi. Tarz itibariyle Beşiktaş’taki elim hadiseye benziyor. Yaralılar var ama şehit var mı, başbakanımız buraya intikal ettiğinde öğreniriz zaten biliyorsunuz yayın yasağı da var. Saldırıda Kayseri Hava İndirme Tugayı hedef alındı.”

İçişleri Bakanı Soylu: 56 yaralı var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıda 56 kişinin yaralandığını açıkladı. 12 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirten Soylu, altı yaralının da durumunun kritik olduğunu belirtti. Yaralıların kaçının sivil, kaçının asker olduğu açıklanmadı.

Soylu, hayatını kaybeden sekiz kişinin kimliğinin belirlendiğini kaydetti.

Başbakanlık tarafından saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildi.

Ölü sayısı 14’e yükseldi

Konuyla ilgili açıklama yapan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ölü sayısının 14’e yükseldiğini açıkladı: “Maalesef şehit sayımız 14’e yükseldi. Diğer yaralılarımızın durumu gayet iyi. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor.”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.