Home » Featured » Kılıçdaroğlu Türkiye’yi ‘Yarı Açık Cezaevi’ne Benzetti

Kılıçdaroğlu Türkiye’yi ‘Yarı Açık Cezaevi’ne Benzetti

kilicdar-cankayaCHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılacak Zülfü Livaneli Sanat Merkezi’nin temel atma törenine yazar Zülfü Livaneli’yle birlikte katıldı.

Törende Kılıçdaroğlu ve Livaneli’nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de yer aldı.

Temel atma töreninde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, sanatın gücüne vurgu yaparak, “Bu güç olduğu içindir ki hiçbir dikta yönetimi sanatı ve sanatçıyı sevmez. Biz sizleri sadece el üstünde değil, baş üstünde tutmak zorundayız. Sizleri yüceltmek her onurlu yurttaşın zaten görevidir. Bunu yapmadığımız takdirde zaten sanata ve sanatçıya karşı görevimizi yapmamış oluruz. Çok etkili bir güç. Sanatçı dünyanın en güçlü insanıdır. Gücünün farkındadır. Gücünün farkında olduğu içindir ki tüm dikta yönetimlerine karşı çıkmıştır. Dolayısıyla dikta yönetimlerinde bir dönemde diktatörlük yapıp, iktidarda kalanlar sadece o dönemle sınırlı olmak üzere yaşamlarını sürdürüyorlar. Ama sanat ve sanatçının gücü çok daha fazla” diye konuştu.

CHP lideri, inşaatı başlatacak düğmeye basmadan önce Livaneli’nin kendisine “Acaba bunu tutuklu yazarlarımıza adayabilir miyiz?” diye sorduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Evet, tutuklu yazarlarımız var, gazetecilerimiz var, sanatçılarımız var. Onlara adıyoruz. Yarı açık bir cezaevinde yaşıyoruz aslında; ama biz direnmesini bileceğiz. Mücadeleyi bileceğiz. O sanatçılar, yazarlar, çizerler, gazeteciler, avukatlar hiç meraklanmasınlar; Türkiye çağdaş uygarlık yolunda yoluna devam edecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.