Home » Featured » Kılıçdaroğlu Yine Uyardı: Demokrasi Yanlıları Sokağa İnecek, Kan Çıkacak

Kılıçdaroğlu Yine Uyardı: Demokrasi Yanlıları Sokağa İnecek, Kan Çıkacak

kilicdaroglu-ndan-gezi-cikisi-erdogan-in-elleri-kanli-137498-5

“Kan dökmeden yapamazsınız” sözlerinin yarattığı tartışmayı dikkatle izleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sert muhalefeti sürdüreceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Gezi’de linç edilen insanları görmedik mi? Ali İsmail’in, Berkin Elvan’ın ne günahı vardı. Erdoğan’ın elleri kanlıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sisteminin ‘kan dökmeden’ getirilemeyeceğine dair ifadesine açıklık getirerek, “Dikta rejimlerinde bile bu kadarlık bir yetki yok. Siz bunu yaparsanız bu ülkede kan çıkacak” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu önceki gün, “Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz. Açık ve net” demişti.

Sert sözlerin amacı toplumun geneline ulaşmak

Berlin seyahati dönüşü gazetecilere konuşan Kılıçdaroğlu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi de dahil, Almanların tamamında Türkiye’ye yönelik olağanüstü karamsar bir tablo olduğu izlenimini aktardı. Kılıçdaroğlu’na göre bu karamsarlığın tek nedeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan.

Kılıçdaroğlu sert sözleri sayesinde olumsuz da olsa hükümete yakın gazetelerde manşette yer bulduğunu anımsattı. Kılıçdaroğlu, “Söylemlerimi sertleştirdiğimin farkındayım. Fakat AKP’nin ve toplumun büyük bir kesimine bir şekliyle bizim sözlerimizin ulaşması lazım” dedi.

‘Ülkede kan çıkacak’

Kendilerini bu sert noktaya ‘iktidardakilerin vurdumduymazlığı’nın getirdiğini savunan Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi: “Sendikalar, barolar sesini kesmiş, üniversiteler zaten korkudan konuşamıyor. Hadi ben de konuşmayayım. Kim konuşacak? Tek anladıkları dil bu. Ben de onların diliyle onlara hitap ediyorum. Ama hakaret yok. Sert eleştiri, bunu kabul ediyorum zaten.

Dikta rejimlerinde bile bu kadar yetki yok” diyen CHP lideri şöyle devam etti: “Bunu yaparsanız bu ülkede kan çıkacak. Bu ülkenin aydınları, üniversiteleri, sivil toplum örgütleri, demokrasiden yana güçler, seslerini kesip duracak mı? Sokağa çıkacaklar. TOMA’larla üzerlerine yürüyecekler. Gezi olaylarında caddenin ortasında linç edilen insanları görmedik mi? Sonunda kan akmadı mı? Aktı.

Sedat Peker’e neden saldırmadılar?

Daha sert sözler sarf etmemek için ‘dilini tuttuğunu’ kaydeden Kılıçdaroğlu, AKP’lilerin “Oluk oluk kan akacak” diyen Sedat Peker’e tepki göstermediğini de anımsattı: “Çıktı ‘Yüzde 50’yi evlerinde zor tutuyorum’ dedi. Ne demek bu? ‘Ben bunları salarsam ülke kan gölüne dönecek.’ Neden o mafya bozuntusuna saldırmadılar? Neden el üstünde tutuyorlar onu? Yeri geldiği zaman sopa olarak kullanacak. Kendi silahlı gücü, baskı gücü olarak kullanacak.

Leave a Reply