Home » Featured » Merkel’den Erdoğan’a Sığınmacı Anlaşması Çağrısı

Merkel’den Erdoğan’a Sığınmacı Anlaşması Çağrısı

36457361_303Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı mülteci anlaşmasından doğan yükümlülükleri yerine getirmeye çağırdı.

Avrupa’nın sığınmacı anlaşması kapsamında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, aynısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yapması çağrısında bulundu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Maltalı mevkidaşı Joseph Muscat ile bir araya gelen Merkel, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AP’nin Türkiye kararının ardından verdiği tepkiyi değerlendirdi.

AB’nin sözleşmeden kaynaklanan sorumlukluklarını yerine getirmesi gerektiğine inanıyorum” diyen Merkel, Türkiye’nin de Avrupa gibi güvenilir bir sözleşme ortağı olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

Merkel, şöyle devam etti: “Bu sadece bizim için değil, Türkiye için de iyi. İnsan kaçakçıları olarak sahillerde çalışan mafya türü yapılar hiç bir zaman iyi olamaz. İnsan hayatının tehlikeye girmesi de iyi bir olay değil. Hatırlatmak isterim, Türkiye ile bu anlaşma olmadan önce bu yılın ocak ve şubat aylarında Ege Denizi’nde de 400’den fazla insan hayatını kaybetmişti. Bu nedenle AB’nin de, Türkiye’nin de güvenilir ortaklar olduğuna inanıyorum. Bu konuda daha birlikte yapacağımız çok iş var.

Sığınmacı anlaşmasının başarısızlığa uğramasının kimsenin çıkarına olmayacağını ifade eden Muscat da, “Akdeniz bölgesinde durum daha da karışık hale geldi, daha da geliyor. Her zaman söyledik. Mükemmel olmasa da Türkiye ile bir anlaşmamız var” diye konuştu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.