Home » AMERIKA » New York Türk Günü Yürüyüşü Yapıldı

New York Türk Günü Yürüyüşü Yapıldı

yuruyus5Turk Amerikan Dernekleri Federasyonun düzenlediği geleneksel New York Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali 35. kez New York’ta gerçekleştirildi.

Yürüyüşe binlerce Turk ve Amerikali katildi. 21 Mayıs Cumartesi günü öğle saatlerinde Madıson Caddesi, 53. Sokak’ta uzun kortejler halinde yürüdüler.

Amerika’da yasayan Besiktaslilar sampiyonluk sevincini New York sokaklarinda kutlarken Galasaraylilar dernegi bu seneki yuruyusu protesto ettiklerini aciklayarak katilmadilar.

TADF başkanı Atilla Pak yuruyusun sonunda Cumhurbaskani Erdogan’in New York Turk gunu yuruyusunun yapilmasini istemedigini soyleyerek Amerika’da yasayan Turkleri Turk Gunu ve Festivaline sahip cikmaya cagirdi.

Bu yıl 35’incisi düzenlenen yürüyüşe, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve öteki Türk toplumu temsilcileri de katıldı.

Yürüyüş ilk kez devlet desteği olmadan düzenlendi. Yürüyüşün 35 yıllık tarihinde bir ilk yaşandı. Yıllardır Türkiye’den cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve milletvekili düzeyinde katılım olduğu yürüyüşe bu yıl Türkiye’den hiç bir hükümet yetkilisi katılmadı.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik ve Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın yanısıra Türkiye’den de hiç bir hükümet yetkilisinin katılmaması dikkat çekti. Her yıl New York sokaklarında büyük gösteri yapan Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü de bu yıl ki etkinlikte yer almadı.

Yürüyüşün ardından Dağ Hammarskjold Parkı’nda New York Polis Teşkilatı’nda görev yapan Türk polisler, Amerikan Ulusal Marşı ile İstiklal Marşı’nı söyledikten sonra, şehitler için de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Konuşmaların ardından, Medeniyetler Korosu, Hülya Polat, Selim Bölükbaşı sahne aldı.

TADF bu sene tanitma fonundan parasal yardim alamadiklarini aciklamisti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.