Home » AMERIKA » New York’ta Türk Ticaret Merkezi Kuruluyor

New York’ta Türk Ticaret Merkezi Kuruluyor

empire state building _1_TİM’in öncülüğünde yürütülen Türk Ticaret Merkezi projesi New York’a da taşınıyor. İhracatçılar Empire State’in tek katını kiralamak için harekete geçti

Türk ihracatçıları Tahran ve Dubai’den sonra New York’taki ünlü Empire State binasında Türk Ticaret Merkezi kurmaya hazırlanıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) önderliği ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen ‘ticaret merkezleri projesi‘ için ayrıca New York’taki Madison Avenue Caddesi’nde de 3 bina inceleniyor.

Projede hazır giyim sektörünü temsil eden İstanbul Hazırgiyim İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, New York için 4 bina arasında bir tercih yapılacağını açıkladı. Ancak Empire State’in imajı itibarıyla en güçlü seçenek olduğunu belirten Tanrıverdi, “Binanın 14’ncü katını kiralamayı planlıyoruz. Burası 4 bin metrekareye yakın bir alana sahip. Bunun ortalama bin metrekaresinde hazır giyim ihracatçıları olarak biz yer almak isteriz. Her şey yolunda giderse merkezin eylül ayında açılması muhtemel” dedi.

Türk Ticaret Merkezleri, ihracatçılara kira açısından oldukça büyük bir avantaj sunuyor. Tanrıverdi, ihracatçı firmaların Empire State gibi bir binada 30-40 metrekarelik bir yer kiralamasının zor olduğunu belirterek, “Firmalar bizimle birlikte hareket ederse bu metrekarelerde yer kiralayabiliyorlar. Üstelik devlet de bu tür girişimleri destekliyor. Firmalar 30-50 metrekarelik bir yer için 500-1.000 dolarlık kira ödüyor” dedi.

New York’taki merkez için firmalara duyuru yapmaya başlayacaklarını da söyleyen Tanrıverdi, hazır giyimde 20 şirketin burada yer almasını hedeflediklerini kaydetti. Tanrıverdi, merkezde ayrıca kimya, ev tekstili gibi ABD’ye ihracat yapan ve bu pazarda büyüme potansiyeli taşıyan sektörler de olacağını vurguladı.

New York’tan önce Tahran’da açılması planlanan Türk Ticaret Merkezi’nin mayıs ayında faaliyete geçmesi bekleniyor. Tahran’da 4 bin metrekarelik bir binayı 5 yıllığına kiralayan TİM, burada hazır giyim, ev tekstili, ayakkabı, deri, iklimlendirme ve otomotiv sektörlerinden 60 firmayla yer alacak. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tahran’dan sonraki merkezin Dubai’de açılacağını söyledi.

Türk Ticaret Merkezleri’nin dünyadaki önemli noktalarda açılması planlanıyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin verdiği bilgiye göre Dubai ve ABD’den sonra sırada Çin, Japonya ve Avrupa ülkeleri var. ABD’de New York dışında Miami, Los Angeles da hedefler arasında. New York ise dünya ticaretinin önemli bir merkezi konumunda.

Leave a Reply