Home » Haber » Numan Kurtulmuş Hakkında Suç Duyurusu

Numan Kurtulmuş Hakkında Suç Duyurusu

İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, ayrımcı ifadelerde bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, ayrımcı ifadelerde bulunduğu gerekçesiyle Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş hakkında suç duyurusunda bulundu. Numan Kurtulmuş’un, 3 Aralık’ta Kastamonu’da düzenlenen AKP Yerel Yönetimler 3. Bölge İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Türkiye Müslümanlığı dediğimiz, bugünlere kadar gelmiş olan bu büyük medeniyetin en temel özelliklerinden birisi gâvura gâvur diyerek gâvurun karşısına dikilebilmektir. (…) Bizim bu bağımsızlık meselesini ciddiye almamız lazım. Bizim için bağımsızlık gâvura gâvur diyerek karşısına dikilebilmektir” ifadelerini kullanmıştı.

Uluslararası sözleşmeler ihlal edildi

İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Kurtulmuş’un bu beyanları üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, soruşturma başlatılmasını talep etti. Yapılan suç duyurusunda, Numan Kurtulmuş’un, bu sözleriyle Müslüman olmayan Türkiye yurttaşlarına karşı ayrımcılığı, ötekileştirmeyi teşvik ettiğini ve toplumun bir kesimini diğerine karşı nefrete sevk ettiği vurgulandı. Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Kurtulmuş’un, aynı zamanda Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ile Türkiye’nin de imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) de dahil olmak üzere, insan hakları ve ayrımcılıkla ilgili Türkiye için bağlayıcılığı bulunan uluslararası sözleşmelerin dine dayalı hükümlerini de ihlal ettiğini hatırlattı.

Mazeretlerle hukuktan kaçamaz’

“Gâvur, gayrimüslime verilen isim değil, bizim lugatımızda zalime, insanlara karşı zulüm edene, emperyaliste verilen isimdir” diyen Numan Kurtulmuş’un bu mazeretle sorumluluktan kaçmaya çalışmak istediğini kaydeden Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Numan Kurtulmuş’un söylediği gibi bir lügat yoktur. Kendisi olmayan bir lügat uydurarak yasa ve sözleşmelerin hükümlerini ihlal etme yükümlülüğünden kaçmaktadır. Kaçamaz, çünkü bütün Türkçe sözlüklerde, ayrımcı tanımlar içeren Türk Dil Kurumu sözlüğünde de ‘gâvur’ kelimesinin ‘Müslüman olmayan’ anlamına geldiğini, ama aynı zamanda ‘dinsiz, Allahsız, acımasız, zalim’ gibi aşağılayıcı, hakaret içeren anlamları da açıkça yazmaktadır”

Soruşturma açılması talep edildi

Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon suç duyurusunda, Kurtulmuş’un Türkiye Ceza Kanunu’nun 216 maddesinde düzenlenen, “Halkın ırk, din ve mezhep bakımından farklı bir kesiminin aşağılanması ve diğer bir kesimi aleyhinde kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediğini belirterek, hakkında soruşturma açılmasını ve işlem yapılmasını talep etti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.