Home » Featured » Onur Yaser Can ve Annesini İntihara Sürükleyen İşkenceci Tutuklandı

Onur Yaser Can ve Annesini İntihara Sürükleyen İşkenceci Tutuklandı

onur_yaser_can-800x478“Gözaltında çırılçıplak soyuldum. Duvara yaslanmamı söylediler… Bir süre çömeltilerek bekletildim. Bu süreçte ağlayan, polislere yalvaran bir kişinin sesi dinletildi, tokatlandım, sözlü olarak aşağılandım. Polislerden biri beni telefonla emniyete çağırdı ve önceki ifademden farklı bir ifade imzalattılar. Muhbirlik yapmam söylendi.”

Onur Yaser Can esrar satın aldığı gerekçesiyle, Harbiye’de 2 Haziran 2010’da, İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Savcının gözaltı kararı olmamasına, gözaltına alınmayan şahısların nezarete dahi konulması yasalara aykırı olmasına karşın; Onur Yaser Can nezarete alınarak çırılçıplak soyuldu, işkence ve cinsel istismara maruz bırakıldı.
Kendisine zorla bir ifade imzalatıldı.

Ertesi gün tutanaklardaki bir tarih hatasının düzeltilmesi bahanesiyle tekrar karakola çağrıldı. Yine eziyet, yine işkence… Karanlık bir odaya alındı, tehdit edildi, yeniden bir ifade imzalatıldı. Yetmedi. Onur Yaser’i, üçüncü kez ifade vermesi için narkotik şubeye çağırdılar. Korktu, gitmedi. Ne yapacağını bilemedi. Baskıya, eziyete, endişeye dayanamadı. Geride bir not bırakıp pencereden atladı…

28 yaşındaydı…

Annesi Hatice Can üzüntüye dayanamadı. Oğlu Yaser’in ölümünden dört yıl sonra acısından intihar etti…

15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sonrası tüm ülkede yapılan operasyonlar kapsamında Urfa’da, aralarında Viranşehir Kaymakamı Huzeyfe Çiter, bir subay ve 26 polis Fethullahçı örgütlenmeye dahil oldukları gerekçesiyle tutuklandı. Aralarında Onur Yaser Can’a işkence yapan ekibin başındaki Hakan Aydın da vardı.

İşkence soruşturmasında kamera görüntülerini izlemeden takipsizlik kararı veren savcı da Fethullahçı Muammer Akkaş’tı. Hrank Dink davasında Fethullahçı polisleri de o kollamıştı. Yurtdışına kaçtı…

Bir anne ve oğlunun hayatını onlar bitirmişti…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.