Home » AMERIKA » Portre: Ezgihan Baydar, NASA’da Çalışan Türk Kızı

Portre: Ezgihan Baydar, NASA’da Çalışan Türk Kızı

Ezgihan Baydar

Ezgihan Baydar

Gözünü uzayın derinliklerine çevirdi, NASA tarafından kabul edildi

“Armstrong’un aydaki fotoğrafı, beni tetikledi…” O genç, dinamik, başarılı ve iyi eğitim almış, Amerika’da yaşayan başarılı bir Türk kızı. Kuzey Carolina’da dünyaya gelen Ezgihan Baydar, çocukluğundan beri ilgisini çeken havacılık ve uzay konularına yönelip mesleğini bu yönde seçerek başarılı bir şekilde ilerlemiş. Şu anda Teksas Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor ve sunduğu projenin kabul edilmesiyle birlikte NASA’da çalışmaya hak kazandı.

Dostları arasında kısaca “Izzy” olarak tanınan Türk kızı Ezgihan Baydar’ın başarı öyküsü, çok kısa bir zaman dilimine rastlaması nedeniyle hayli ilginç… Takvimlerin 2008 yılını gösterdiği günlerde, o, Flower Mound High School, yani liseden yeni mezun olmuştu. Daha lise yıllarında matematik ve fizik dersleriyle arası çok iyi olan bu genç kız, Arlington’daki Teksas Üniversitesi’ne devam etti. Buradan mezun olup yüksek lisansına bir araştırma görevlisi olarak devam ederken, belki de en büyük şansı, üniversitenin, Mekanik ve Havacılık Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Frank Lu ile çalışması oldu. Prof. Dr. Frank Lu’nun bu genç ve yetenekli Türk kızı için çizdiği eğitim ve araştırma rotası onu bir anda, en büyük hayali olan, Amerikan Havacılık Dairesi NASA ile buluşturdu. O şimdi, toplam 135 bin Dolar’lık bir AR-GE fonunun sahibi ve artık NASA’nın bir parçası.

Ezgihan “Izzy” Baydar’ın öyküsünü kendisinden dinlemekte yarar var.

Ailemin karariyla başladi 

Ailem ABD’ye daha iyi bir eğitim ve kariyer için geldiler. O zamanlardan beri Amerika’da yaşamaktayız. Ben Kuzey Carolina’da doğdum, çocukluğumu Washington DC’de geçirdim. Bütün eğitimlerimi de (ilk okul, orta okul, lise, lisans ve yüksek lisans) Texas’ta tamamladım. Küçüklükten itibaren resim, dans, bale, piyano ve tap dansı eğitimleri aldım.

Uçak şovlarına, uzay, tarih, doğal hayat, atom enerjisi, havacılık, National Geography temalı müze ve sergilere katıldım. Kayak, dağcılık ve yüzme ile aktif olarak ilgilenirim. Kişisel eğitim benim için hep ön planda oldu. Uzay merkezleri ve ilişkili konular ilgimi çekmeye başladığında da ufak yaşlardaydım ve ailemin de desteklemesiyle bu alanda ilerlemeye karar verdim. Mesela odamda uzun zamandır Neil Armstrong’un aya ayak basarken çekilmiş fotoğrafı var. Ona baktıkça hayallerime daha yakın olduğumu hissediyorum.

Ayrıca çocukken çok çeşitli Legolarım vardı ve çeşitli robotlarla oynar, uzay atlasları okurdum. Fırsat buldukça da ailece Houston’da ki NASA Uzay Merkezi’ni ziyarete giderdik. Lisedeyken en iyi olduğum dersler matematik, fizik ve kimyaydı. Bu sebepten dolayı da başarılı olduğum alanları kapsayan en iyi bölümü; Havacılık ve Uzay Mühendisliği’ni tercih ettim. Bunun yanında matematik üzerine yandal yaptım. University of Texas at Arlington’da ki lisans eğitimim sırasında önce Matematik, daha sonra Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde değerli hocaların gözetiminde araştırma faaliyetlerimi sürdürdüm.

Üniversitede ki üçüncü yılımda II.Dünya Savaşı sırasında ilk atom bombasının ve Soğuk Savaş döneminde hidrojen bombasının geliştirilip üretildiği, New Mexico’da ki Los Alamos National Laboratory’de staj yaptım ve burada staj yapma hakkında sahip olan sayılı öğrencilerden birisi oldum. Lisans eğitimimi “Şeref Öğrencisi” derecesinde tamamladım ve doğrudan doktora programını kazanarak hala doktora programına devam etmekteyim.

Nasa

Nasa

Projenin adini anlamak  bile zor 

NASA ile mevcut ilişkim, düzenledikleri bir proje desteğinden haberdar olmamla başladı. “Ses Üstü Hızlarda Jet Motorlarının Hava Girişlerindeki Aerodinamik Etkilerin İncelenerek Sinir Tabakayı Manipüle Etmek Yoluyla Verimi Artıracak Bir Vortex Jeneratörü Tasarımı” konulu bir proje yaptım ve kabul edildim. Benim araştırma alanıma giren ise ses üstü akımlarda çalışan ITKI Sistemleri.

Bundan önceki dönemlerde de bizzat konuyla ilgili projeler ve dersler tamamlamış olmam ve UTA’in similasyon ve deneylerini gerçekleştirecek altyapıya sahip olmasının büyük payı var. Genel olarak jet motorlarda yanma, ses üstü hızlarda patlama, darbe patlamalı jet motorları ve gaz dinamikleri konularında araştırmalar yaptım.

Son olarak NASA’nın modern ses üstü jet uçakların geliştirilmesi amacıyla hazırladığı “Ses Üstü Jet Motorları Hava Girişi Tasarımı” projesine verdiğimiz teklifin kabul edilmesiyle üç yıl süreyle projede araştırma yapma ve yaz aylarında da NASA Glenn Araştırma Merkezi’nde çalışma hakkı kazandım. Okul ve iş hayatımda ilerleyen üç sene boyunca bir yandan doktorama devam ederken bir yandan da bu proje için NASA’da ki meslektaşlarımızla çalışacağım. NASA’nın Ohio’da ki Glenn Araştırma Merkezi’nde konu ile ilgili ileri seviye deney ve testleri yürütme şansım da olacak.

Ailem bana hayallerime ulaşmak için her zaman güç verdi. Eğitimimin her aşamasında onlardan gördüğüm destek başardığım işlerin arkasındaki en büyük etmen. Beni yetiştirirken sorumluluk almak, grup çalışmasına yatkın olmak ve verdiğim sözlerin arkasında durmak gibi erdemleri bana kazandırmaya çalıştılar.

Geçtiğimiz yıllara baktıkça Türk kadınının eğitim ve sosyal seviyesinin gittikçe yükseldiğini hayranlıkla izliyorum. Fakat hala kadınların Fen ve Matematik alanlarında yeterince temsil edilmediğini düşünüyorum. Sayıca erkek ağırlıklı olan bu mesleklerde de kadınların daha fazla görev üstlenmelerini arzu ediyorum. Devlet büyüklerimizden beklentilerim ise; Türk kadınının çağdaş ve uygar ülkeler seviyesindeki hak ettiği konumuna ulaşmasını sağlamak için tüm güçleriyle çalışmalarıdır

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.