Home » Featured » Reuters’tan TSK Analizi: ‘Ordu Kırık Dökük Bir Güç Oldu!’

Reuters’tan TSK Analizi: ‘Ordu Kırık Dökük Bir Güç Oldu!’

15-temmuz-darbe-girisimi-askerler-21

İngiliz haber ajansı Reuters 15 Temmuz darbe girişimimin TSK’deki gizli bölünmeleri gün yüzüne çıkmasını sağladığını ve bu durumun korkutucu bir etkisi olacağını yazdı.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın türkiye’de 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimine ilişkin yaptığı analizde ‘Darbe, NATO’nun ikinci büyük ordusu TSK’deki bölünmeleri gözler önüne serdi. Devasa bir etkisi olacak” değerlendirmeleri yer aldı.

‘TSK ARTIK KIRIK DÖKÜK BİR GÜÇ OLDU’

Ajans, darbe girişiminin ardından Türk ordusunun kırık dökük bir güç haline geldiğine dair bir haber analize yer verdi. Girişimin hızla engellendiğini ancak NATO’nun ikinci büyük ordusundaki bölünmeleri kızıştırıp gün yüzüne çıkardığı ve IŞİD, PKK gibi terör örgütlerine karşı mücacedele kabiliyetine dair soru işaretlerinin belirdiğini kaydetti.

‘GÜVENLİK AYGITLARI PKK VE IŞİD’İN YANINDA BAŞKA TEHDİDE ODAKLANMAK ZORUNDA’

Konuya ilişkin Reuters’e açıklamalarda bulunan ABD’deki Atlantik Konseyi’nin Türkiye uzmanlarından Aaron Stein, “Türk ordusu artık kırık dökük bir güç ve düzelmesi yıllar alacak” diyen Stein, “Darbeciler haydut bir fraksiyonun çok ötesinde. Huduti’nin kaybedilmesinin ötesinde, tüm güvenlik aygıtı artık PKK ve IŞİD’in yanı sıra bir başka tehdide daha odaklanmak zorunda” diye konuştu.

Huduti’nin verdiği ifadesine darbeye katıldığını reddettiğini belirten Reuters, suçlu olsun olmasın, binlerce askerin gözaltına alınmasının, ordunun kendisini laik demokrasinin nihai koruyucusu addettiği bir ülkede Silahlı Kuvvetleri derinden sarstığınısöyledi.

TSK’ye ilişkin yazıları bulunan Gareth Jenkins, “15 Temmuz’dan beri gördüklerimiz Türkiye ve TSK üzerinde gelecek 20-30 yıl etkide bulunacak bir sürecin başlangıcı. Devasa bir etkisi olacak” dedi.

‘DARBE GİRİŞİMİNİN KORKUTUCU BİR ETKİSİ OLACAK’

Eski NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı James Stravridis de 15 Temmuz sonrasıStravridis Foreign Policy dergisine şunları yazdı:

“Tam teşekküllü müttefiklik faaliyetleri kapsamında görevlerini yerine getirme kabiliyeti üzerinde güçlü bir olumsuz etkisi olacak. Darbe sonrası ordu maalesef iç ihtilaflara, bitmek bilmeyen soruşturmalara ve sadakat denetimlerine çok keskin biçimde odaklanacak, yani bir kurum olarak hayatta kalma mücadelesi verecek.”

Leave a Reply