Home » AMERIKA » Rıza Sarraf’ın Duruşma Tarihi Yine Değişti

Rıza Sarraf’ın Duruşma Tarihi Yine Değişti

ABD’de İran’a yönelik yaptırımları delmek ve bankaları dolandırmak suçlamasıyla 75 yılla yargılanan Rıza Sarraf’ın jürili duruşma tarihi yeniden değişti.

Halen New York’ta federal hapishanede tutuklu olarak yargılanmayı beklenen Sarraf’ın asıl duruşmasının tarihi 21 Ağustos olarak belirlendi.

Sarraf’ın jürili duruşması için belirlenen ilk tarih 23 Ocak 2017 olmuştu. Ancak Avukatları, Savcılığın, aralarında email yazışmalarının ve banka dekontlarının da bulunduğu, Sarraf aleyhine binlerce belgeyi kanıt olarak kullanacağını, bunları incelemeyip savunma hazırlamak için zamana ihtiyaç duyduklarını belirterek, asıl yargılama tarihinin ileri atılmasını istemişlerdi.

Davaya bakan Hakim Richard Berman da bu isteği olumlu karşılayarak, jürili duruşma için 16 ekim tarihini koymuştu. Ancak davanın savcısı Preet Bharara, duruşma tarihinin çok geç olduğunu belirterek itiraz etti. Hakim Berman, Savcılığın bu itirazını da haklı bularak, duruşma tarihini yeniden değiştirdi. Sarrafın jürili duruşması nihai tarih olarak 21 Ağustos 2017’yi belirledi.

Hakim Berman, Sarraf’ın avukatlarının kanıtların ediniliş usülüne ilişkin yaptıkları itirazların değerlendirileceği davanın tarihini de 24 nisan 2017 olarak belirledi. Avukatlar, Sarraf’ın ABD’ye vardığında beraberinde olan telefonun FBI tarafından şifresinin usülsüz şekilde alındığı, dolayısıyla telefondan elde edilen kanıtların davada kullanılamayacağını iddia etmişler, Savcılık ise bu iddiaya karşı çıkmıştı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.