Home » AMERIKA » Sarraf Davasında Jürili Mahkeme Ekim 2017’ye Ertelendi

Sarraf Davasında Jürili Mahkeme Ekim 2017’ye Ertelendi

abac44c2def79766_480x270İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın New York’ta devam eden davasında sürpriz bir gelişme yaşandı.

İddia makamının Sarraf’ın savunma avukatlarının dava dosyasına giren bazı bankaların temsilciliğini yaptığı gerekçesiyle davadan azlinin istemesi gerekçesiyle yapılan duruşmada, savunma avukatlarından sürpriz bir talep geldi.

VOA’dan Can Kamiloglu’nun haberine göre, Rıza Sarraf’ın savunma avukatlarından Benjamin Brafman daha önce 23 Ocak’ta yapılmasına karar verilen davanın aslının görülmesine başlanacağı jürili duruşmaların tam on buçuk ay sonrasına ertelenmesini istedi.

Mahkeme hakimi Richard Berman ve New York Güney Bölgesi Savcılığının şaşkınlıkla karşıladığı talep konusunda Sarraf’ın savunma avukatlarının ısrarcı olması nedeniyle, mahkeme hakimi Berman, davanın aslının görüleceği duruşmaların 16 Ekim 2017 tarihinde yapılmasına karar verdi.

Sarraf soruları yanıtladı

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde yaklaşık iki saat süren duruşmada Sarraf avukatlarıyla ilgili çıkar çatışması iddialarıyla ilgili çeşitli soruları da yanıtladı. Duruşmada iddia makamı ve savunma makamı sanık Sarraf’a hangi soruların sorulacağı konusunda uzlaşma sağladı.

Daha önce iddia makamı tarafından sorulması için önerilen, ‘ABD hükümetiyle uzlaşacak mısınız?’, ‘Suçunuzu kabul edecek misiniz?’ gibi sorular sağlanan uzlaşma üzerine Sarraf’a sorulmadı.

Sarraf, avukatlarının davada adı geçen bankacılık firmalarının da temsilcisi olduğunu bildiğini ifade etti. Yargıç Berman Sarraf’ın avukatlarının çıkar çatışmasında iddialarıyla ilgili de avukatların temsilciliğini yaptığı altı finans kuruluşundan çıkar çatışması olmadığına dair yazılı kağıt istedi.

Hakim Berman, Sarraf’ın cep telefonundan Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından edilen bilgilerin delil olup olmayacağı ve iddia makamının Sarraf’ın avukatlarının çıkar çatışma iddiasıyla davadan azliyle ilgili yeni duruşmanın 14–15 Aralık’ta yapılmasına karar verdi. Yeni duruşma öncesinde savunma ve iddia makamından bazı yeni belgeler istedi.

‘Siyasi beklentiler olabilir’

Davanın aslının tam on buçuk ay ertelenme talebinin siyasi beklentiler doğrultusunda alınmış bir karar olduğu ifade edildi.

New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut, “ABD’de yaşanan siyasi iklim değişikliği, Başkanın değişmesi savunma makamını bir çeşit siyasi beklentiler içerisine sokmuş olabilir” dedi. Duruşma sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akbulut, davanın seyrinin değiştiğini belirtti. Akbulut, “Bu duruşmada Sarraf’ın avukatlarının Türkiye’ye gidip bazı tanıkların ifadelerine başvurduğunu öğrendik. Aynı yola iddia makamı da başvurabilir” dedi.

Savcı Bharara, Trump’ın teklifini kabul etti

Türkiye’de Rıza Sarraf davasıyla tanınan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Savcı Preet Bharara, yeni Başkan Donald Trump’la bir araya geldi. Görüşmenin sonucunda savcı Preet Bharara, Donald Trump’ın görevde kalması yönündeki teklifini kabul etti.

ABD’nin 45’inci Başkanı olarak Ocak ayında Beyaz Saray’a çıkacak Donald Trump ile New York’ta bulunan Trump Tower’da gerçekleşen görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savcı Preet Bharara, Trump’ın bir New Yorklu olduğuna değinerek, “Görevde olduğum son yedi yılda bu kentte neler yaptığımızın farkında. Görevimi geçen 7 yılda olduğu gibi korkmadan ve tarafsızca sürdüreceğim” dedi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.