Home » AMERIKA » Sarraf’ın Reddi Hakim Talebine Ret: Hakimin İstanbul’da Konuşma Yapması Normal

Sarraf’ın Reddi Hakim Talebine Ret: Hakimin İstanbul’da Konuşma Yapması Normal

sarraf-paralar

Kara para aklama, bankacılık sahtekârlığı ve ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamalarıyla New York’ta tutuklu bulunan, 17 Aralık operasyonunun kilit ismi Rıza Sarraf’ın reddi hakim talebi reddedildi.

Sarraf’ın avukatları, hakim Richard Berman’ın 2014 Mayıs’ında İstanbul’da adalet ve hukuk devleti konulu uluslararası sempozyuma katıldığını belirterek, mahkemenin tarafsızlık ilkesini yitireceği iddiasıyla reddi hakim talebinde bulunmuştu.

Hakim Berman’ın açıkladığı kararda başvurunun liyakattan yoksun olduğu belirtilerek, “Davalı Reza Zarrab’ın hakimin davadan el çekmesi için 30 Ağustos’ta yapmış olduğu reddi hakim başvurusu liyakattan yoksundur. Diğer nedenler arasında, 27 Nisan’da suçlamanın okunduğu ilk celsede, davalı reddi hakim isteğini kullanmamıştır” dendi.

‘Bir hakim her konuşmayı yapabilir’

İstanbul’da yaptığı konuşmanın metnini Sarraf’ın avukatlarına verdiğini ve olumlu tepki aldığını da ifade eden Berman, karar metnine şöyle devam etti: “Bir hakim, yasalar ile ilgili takipçilik, sivil yardım, eğitim, din, sosyal, mali, güvene dayanan ve hükümet faaliyetleri de dahil yargı ile ilgisi olmayan faaliyetler ile meşgul olabilir, ders verebilir, konuşma yazabilir.”

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.