Home » Featured » Savcılara KHK ile Geniş Yetki: Hakim Kararı Olmadan Arama, El Koyma ve Teknik Takip

Savcılara KHK ile Geniş Yetki: Hakim Kararı Olmadan Arama, El Koyma ve Teknik Takip

 

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’de yürürlüğe konan üçüncü kanun hükmünde kararnameyle (KHK), savcılık ve polise de geniş yetkiler verildi.

Dün gece yayımlanan KHK ile, 149 general ve amiral, 1099 subay ve 436 astsubay ordudan ihraç edilmiş, 8 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve üç haber ajansı da kapatılmıştı.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre savcı ve polislerin yetkisi artırıldı.

Buna göre, mevcut kanunlarda dinleme ve teknik takip gibi işlemler hakim kararıyla yapılabiliyorken, artık savcılık kararıyla yapılabilecek. Cumhuriyet savcısının talimatıyla ev ve iş yerlerinde arama yapılabilecek.

Savcılık kararıyla arama ve el koyma

Askeri bölgelerde de hâkim kararıyla veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının yazılı emriyle, savcının katılımı olmaksızın, adli kolluk görevlileri tarafından arama ve el koyma yapılabilecek.

Avukat bürolarında da bazı durumlarda savcının yazılı emriyle arama ve el koyma yapılabilecek.

KHK ile polisin arama yetkisi de artırılırken, yürürlüğe konan maddeye göre tutuklu ve hükümlüler, ‘zorunlu görülen hallerde’ yetkili cumhuriyet savcısının talebi ve sulh ceza hakimliğinin kararıyla geçici sürelerle ceza infaz kurumundan alınabilecek.

Avukatların yetkileri kısıtlanabilecek

Öte yandan avukatların da bazı yetkileri cumhuriyet savcısının kararıyla kısıtlanabilecek. ‘Soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek’ durumlarda avukatların dosya inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisi sınırlanabilecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.